Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ile Rusya liderliğindeki OPEC dışı petrol üretici ülkelerin enerji ve petrol bakanlarının, piyasa koşullarını değerlendirmek üzere çevrim içi olarak gerçekleştirdiği 37. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı sona erdi.

OPEC tarafından yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam üretim miktarı gelecek yıl için günlük 39 milyon 725 bin varil olarak belirlendi.

Ek olarak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), üretimini günlük 300 bin varil artırma kararı aldı. Bu artış, gelecek yılın ocak-eylül döneminde kademeli olarak uygulanacak.

Bu düzenlemelerle, grup üretim kesintisi 31 Aralık 2025'e kadar devam edecek.

Grubun bir sonraki OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı ise 1 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

İstanbul’da 250 gram Halk Ekmek 8 lira oldu İstanbul’da 250 gram Halk Ekmek 8 lira oldu

Bazı üye ülkelerin uyguladığı gönüllü üretim kesintilerine dair bilgi verilmedi, ancak ülkelerin bu bilgileri bireysel olarak duyurması bekleniyor.

Üretim kesintileri

Şu anda, grup günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi uyguluyor. Küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7'sine denk gelen bu miktar, 2022 sonundan bu yana üye ülkeler tarafından farklı zamanlarda açıklanan üretim kesintilerinin toplamından oluşuyor.

OPEC+ grubu, 5 Ekim 2022'deki toplantısında günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararı almıştı. Daha sonra 3 Nisan 2023'te, bazı üye ülkelerin mayıs ayından itibaren günlük toplam 1.66 milyon varillik gönüllü üretim kesintisine gitmeyi kabul ettiği duyurulmuştu.

Grup, 4 Haziran 2023'teki toplantısında günlük 3,66 milyon varil olan bu üretim kesintisini 2024'ün sonuna kadar sürdürme konusunda anlaşmıştı.

Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Umman, Kazakistan, Irak, Rusya ve Cezayir, Kasım 2023'te gönüllü olarak bu yılın ilk çeyreğinde günlük toplam 2,2 milyon varil üretim kesintisi yapma kararı almıştı.

Bu üretim kesintisi daha sonra Haziran sonuna kadar uzatılmıştı.

Editör: Haber Merkezi