Netaş 2024 İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Netaş, 2024 yılının ilk çeyreğinde 1,7 milyar TL satış geliri elde ederek, geçen yılın aynı dönemine göre satış gelirlerini yüzde 59 artırdı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında köklü bir geçmişe sahip olan Netaş, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Şirket, satış gelirlerini TL bazında yüzde 59 artışla 1,7 milyar TL’ye çıkardı. Sipariş miktarını ise yüzde 34 artırarak 2 milyar TL’ye yükseltti. Brüt kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artışla 125 milyon TL’ye ulaştı.

Netaş CEO’su Sinan Dumlu, “Bölgesel ve küresel dalgalanmalara rağmen, 2024 yılı ilk çeyreğinde satış ve siparişlerde büyümeyi sürdürdük. Yeni nesil teknolojiler ve uçtan uca çözümler sayesinde satış gelirlerimizi artırdık. İlk çeyrekte kayıtlı siparişlerimizi de yüzde 49 artırarak 4,4 milyar TL’ye çıkardık,” dedi.

Segment Bazında Netaş

Sistem entegrasyonu segmenti, yüzde 26 artışla 814 milyon TL’ye ulaşarak Netaş’ın satışlarının en büyük kısmını oluşturdu. Telekom segmenti ise ZTE ürünleriyle büyümeye devam etti; bu segmentin satış gelirleri yüzde 119 artarak 692 milyon TL’ye, sipariş miktarı ise yüzde 83 artışla 921 milyon TL’ye ulaştı. BDH’ın satış gelirleri ise yüzde 77 artışla 213 milyon TL oldu.

Yeni Projeler ve İşbirlikleri

Netaş, mevcut projelerin yanı sıra yeni projeleri de hayata geçirdi. Microsoft lisans yenilemeleri, bulut hizmetleri ve Netaş Bulut Sunucu çözümleri bu büyümeye katkıda bulundu. Hitachi ile Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri için veri saklama ve depolama çözümü önemli projelerden biri oldu. Aselsan liderliğinde geliştirilen Otomatik Tren Denetim Sistemi, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metrosu’nun Arnavutköy ve Taşoluk istasyonlarında kullanılmaya başlandı.

Telekom segmentinde Türk Telekom ile Çorum RAN altyapı dönüşümü ve uç cihaz projeleri gibi önemli projeler gerçekleştirildi.

Netaş’ın profesyonel bilişim destek hizmetleri şirketi BDH, yeni projeler kazanmaya devam etti. Para sayma makinesi üreticisiyle yapılan anlaşma kapsamında müşterilere yerinde servis hizmeti verilmeye başlandı. Ayrıca, üç elektrikli süpürge üreticisiyle onarım hizmeti anlaşması imzalandı ve bir kamu kuruluşuyla veri merkezi izleme ve destek hizmeti anlaşması yapıldı. ZTE Bölgesel Donanım Destek Merkezinde yurtdışından gelen ürünlerin tamirine başlandı ve destek verilen ülkelere Belçika ve Uganda eklendi.

Ar-Ge Faaliyetleri

Netaş’ın Ar-Ge birimi, 2023 yılındaki başarılı projelerini 2024 yılına taşıdı. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Netaş, bilişim profesyonelleri yetiştirerek ekosistemin büyümesine önemli katkıda bulundu. Ar-Ge bünyesinde yapay zekâ dil modellerinin daha etkili kullanımı için "Prompt Engineering" eğitimleri verilmeye devam etti.

Siyah ürünler zamlandı! Siyah ürünler zamlandı!

Netaş, Ar-Ge merkezinde geliştirilen yenilikçi ürün ve çözümlerle Türkiye bilişim sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmayı sürdürüyor.

Editör: Haber Merkezi