İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Biden'ın sunduğu esir takası ve ateşkes teklifi önerilerinin Gazze'ye yapılan saldırıları durdurmayacağını, yalnızca İsrailli esirlerin serbest bırakılması için geçici bir ateşkes sağlayabileceğini belirtti.

İran’da cumhurbaşkanı adayından başörtüsü çıkışı İran’da cumhurbaşkanı adayından başörtüsü çıkışı

Netanyahu, İsrail basınında yer alan haberlere göre, Meclis'in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'ndeki konuşmasında, ABD Başkanı Joe Biden'ın kamuoyuna açıkladığı Gazze'deki ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktı.

Gazze'deki saldırıları durdurma yönündeki teklife ilk tepkisini veren Netanyahu, İsrail'in sunduğu öneri ile Biden'ın teklifi arasında farklılıklar olduğunu iddia etti.

Ateşkes ilan etmeye hazır olmadığını belirten ve Biden'ın açıklamalarını eleştiren Netanyahu, "Biden'ın teklifinde önemli bir ayrıntıyı atladı; ikinci aşamada İsrail'in savaşı sona erdirmeyi kabul etmedi, sadece savaşın sonunu 'tartışmak' istedi. 'Tartışmak' ne anlama geliyor? Biz sadece kendi şartlarımız doğrultusunda müzakere ederiz" şeklinde konuştu.

Biden'ın açıklamalarına rağmen, ilk aşamada serbest bırakılacak esirlerin sayısı konusunda henüz anlaşmaya varılmadığını belirten Netanyahu, anlaşmanın birçok detay içerdiğini ve tüm detayların başarıyla ele alınmadığı sürece saldırıların durdurulmayacağını ifade etti.

Netanyahu, "Esirlerin serbest bırakılması için savaşa 42 gün ara verebiliriz, ancak savaşı durduramayız" şeklinde konuştu.

Netanyahu, anlaşmanın ayrıntılarını detaylandırmayacağını belirterek, "Ancak ABD Başkanının tanımladığı şey doğru değil, henüz açıklanmayan daha fazla ayrıntı var" dedi.

Başbakan Netanyahu, mevcut önerilerin Gazze'ye yönelik saldırıları durdurmayacağını, yalnızca Gazze'de tutulan İsrailli esirlerin geçici olarak serbest bırakılması için bir ateşkes sağlayacağını ifade etti.

Biden, ateşkes teklifini duyurmuştu

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamış, bu önerinin üç aşamadan oluştuğunu belirtmişti. İlk aşamada, 6 haftalık bir ateşkes sürecini içeren plan, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden geri çekilmesini ve taraflar arasında elindeki rehinelerin bir kısmının serbest bırakılmasını öngörüyordu.

Biden, "çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, hayatta olan tüm rehinelerin, erkek askerler dahil, serbest bırakılacağını, İsrail'in Gazze'den çekileceğini (ilk aşamada), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm konularda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini" belirtmişti.

Editör: Haber Merkezi