Benyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların tüm hedeflerine ulaşılana kadar devam etmesinde ısrarcı olduğunu dile getirdi.

İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Netanyahu'nun Gazze Şeridi'ndeki saldırılar ve esirlerin durumuyla ilgili değerlendirmelerine yer verildi.

ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa

Açıklamada Netanyahu'nun, Gazze Şeridi'nde çatışmaların devam etmesinde tüm hedeflere ulaşılana kadar kararlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun Gazze'de tutulan esirlerin en kısa sürede serbest bırakılması için müzakere heyetine genel hatlarını sunması talimatını verdiği vurgulandı.

“Başbakan, müzakere heyetine Gazze'deki esirlerin mümkün olan en kısa sürede geri dönüşüne ilişkin genel hatları sunması talimatını verirken, tüm esirlerin geri dönüşü ve Hamas'ın askeri ve idari açıdan ortadan kaldırılması da dahil olmak üzere savaşın tüm hedeflerine ulaşılıncaya kadar sona ermeyeceği konusunda ısrar ediyor.”

Açıklamada, hükümetin esirlerin acilen geri dönüşü için tam bir birlik içinde olduğuna ve bu hedefe ulaşmak için çaba sarf ettiğine vurgu yapıldı. "İsrail'in sunduğu net çizgiler, prensiplerimizi koruyarak bir aşamadan diğerine koşullu bir geçişi mümkün kılıyor" denildi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in sunduğu yeni üç aşamalı ateşkes önerisini duyurdu. Önerinin altı haftalık ilk aşamasında, Gazze'deki yerleşimlerden geri çekilme ve bazı esirlerin serbest bırakılması öngörülüyordu.

Biden, İsrail'in sunduğu üç aşamalı yeni bir ateşkes teklifini duyurdu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes döneminde İsrail'in Gazze'deki yerleşimlerden geri çekilme ve tarafların elindeki esirlerin bir kısmının serbest bırakılmasını öngördüğünü ifade etti.

Editör: Haber Merkezi