Fransa'da faaliyet gösteren ABD'li teknoloji devi Microsoft, yapay zeka alanında da dahil olmak üzere 4 milyar euroluk bir yatırım planladığını duyurdu.

Microsoft Başkanı Brad Smith, bu yatırımın bir parçası olarak ülkede bir veri merkezi kurulacağını açıkladı.

Smith, Fransa'daki varlığını genişletme planları kapsamında 4 milyar euroluk yatırımın çoğunluğunun yapay zeka alanına yönlendirileceğini belirtti. Ayrıca, ülkede bir veri merkezi de kurulacağını açıkladı.

Amazon, Fransa'ya 1.2 milyar euro yatırım yaparak ülkede 3 binden fazla iş yaratma planlarını duyurdu. Şirket, 2010'dan bu yana Fransa'ya 20 milyar eurodan fazla yatırım yapmıştır.

Pfizer ve AstraZeneca gibi ilaç şirketleri, Fransa'da toplamda yaklaşık 1 milyar euro değerinde yatırım yaparak en önemli yatırımcılar arasında yer aldı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün başlayacak olan "Choose France" (Fransa'yı Seç) iş etkinliği çerçevesinde uluslararası şirketlerin ülkeye 15 milyar euro değerinde yatırım yapacaklarının duyurulduğu belirtildi. Geçen yılki zirvede ise bu rakamın 13 milyar euro olduğu hatırlatıldı.

Paris'in Avrupa'da bir ekonomi merkezi olarak konumunu güçlendirmeyi amaçlayan söz konusu etkinliğe, JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of America gibi önde gelen ABD bankalarının başkanlarının da katılacağı belirtiliyor.

Control Eye System Teknolojisi HOMETEX fuarında büyük ilgi gördü Control Eye System Teknolojisi HOMETEX fuarında büyük ilgi gördü

Her yıl düzenlenen etkinlikle Fransa, ülkeye daha fazla yabancı yatırım çekmek için dünya çapındaki iş dünyası liderlerini davet ediyor.

Editör: Haber Merkezi