TBMM'de Fahiş Fiyat Artışı ve Stokçuluk Cezalarının Artırılması Teklifi Görüşülecek

TBMM Genel Kurulu'nda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını içeren kanun teklifi görüşülmeye devam edecek.

Genel Kurul, 21 Mayıs Salı günü başlayacak haftalık çalışmasında Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklife göre, lisanslı depoculuk ücret tarifesinin üzerinde ücret talep eden veya ürün teslimi sırasında mevzuata aykırı şekilde kesinti yapan işletmelere 200 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılması durumunda, her bir aykırılık için 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Piyasada darlık yaratıcı veya piyasa dengesini bozucu faaliyetlerde bulunulması halinde, her bir aykırılık için 1 milyon liradan 12 milyon liraya kadar ceza verilebilecek.

Malları süresinde teslim veya monte etmeyenlere 2 bin 200 lira, mal ve hizmetin satışından kaçınanlara da satışından kaçınılan mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam satış fiyatının yüzde 10'u kadar idari para cezası kesilecek.

Komisyon Gündemleri

Dışişleri Komisyonu, Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının onaylanmasına ilişkin kanun teklifini ele alacak.

MHP'li Güven Adıgüzel istifa etti MHP'li Güven Adıgüzel istifa etti

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerini dinleyecek.

Kaynak: rss