Bursa Büyükşehir Belediyesi, '2024 Bursa Nâzım Hikmet Yılı' kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikleri tanıttı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, '2024 Bursa Nâzım Hikmet Yılı' etkinliklerini açıkladı. Bozbey, Bursa'nın Nazım Hikmet'in izlerini taşıyan bir kent olduğunu vurgulayarak, "Nazım Hikmet, yaşama dair her şeyi korkusuzca halkla paylaşan ve güzel günlere inancımızı dile getiren büyük bir şairdir. Memleket aşkını derinlemesine yaşayan ve mısralarla dile getiren Nazım Hikmet, onurlu bir isimdir. Savaş ve yoksulluk içerisindeki çocukların yaşadıklarını anlatırken umudu da betimlemiştir. Şiirleri 50'den fazla dile çevrilen Nazım Hikmet'i anmak amacıyla 2024 yılını Nazım Hikmet'e adıyoruz. Yıl boyunca söyleyişiler ve atölyeler düzenleyeceğiz" dedi.

İnegöl'de dört araçlı zincirleme kaza, bir yaralı İnegöl'de dört araçlı zincirleme kaza, bir yaralı

‘Mavi Gözlü Dev’ Yıl Boyunca Bursa’da Anılacak (4)

Bozbey, ayrıca, "Yıl içinde yayımanacak bir esere Bursa Büyükşehir Belediyesi Nazım Hikmet ödülü vereceğiz. 'Özgür Bir Gün' sergisi ve 'Çok Şükür Yaşıyoruz' etkinliği ile Bursalıları buluşturacağız. Bugün saat 19.00'da açacağımız sergiyle bu değerli isimlerin eserleri daima yaşamaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

‘Mavi Gözlü Dev’ Yıl Boyunca Bursa’da Anılacak (3)

Etkinlikte konuşan yazar Turgay Fişekçi, Nazım Hikmet'in hayatının önemli bir bölümünü cezaevinde ve Bursa'da geçirdiğini belirtti. Fişekçi, "Sağlığında kitapları basılmayan Nazım Hikmet, ölümünden sonra basıldı. İlk kitlesel anma töreni, 75. doğum yılında 1977'de Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından İstanbul'da düzenlendi ve o tarihten sonra Nazım Hikmet anmaları çığ gibi büyüdü. Nazım Hikmet, sadece bir şair değil, adalet ve refah isteyen toplumun bir simgesidir. Hayatının önemli bir bölümünü Bursa'da geçirdi ve 20. yüzyıl edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan 'Memleketimden İnsan Manzaraları'nı burada yazdı" dedi.

‘Mavi Gözlü Dev’ Yıl Boyunca Bursa’da Anılacak (2)

Kaynak: HABER MERKEZİ