Türkiye'de Enflasyon ve İndirim Kampanyaları

Türkiye'de enflasyonun artışı, perakende sektörünü de etkiliyor. Zincir mağazalar ve marketler, tüketicileri cezbetmek için çeşitli indirim kampanyaları uyguluyor.

İndirim Kartları ve Asıl Fiyatlar

Mağazalar, kendi marka isimleriyle çıkardıkları indirim kartlarıyla ürünlerin neredeyse yarı fiyatına satılmasını sağlıyor. Ancak, indirimden satışa sunulan ürünlerin asıl fiyatlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı merak konusu.

 Firmaların Kâr Etme Stratejisi

Bir kozmetik mağazasındaki indirim dikkat çekiyor. Mağaza kartıyla alınan ürünler, neredeyse yarı fiyatına düşüyor. Bu durum, firmaların nasıl kâr ettiğini sorgulatıyor.

Kozmetik mağazasında duş jelinin fiyatı 245 liradan 122 liraya, diş macununun fiyatı 215 liradan 109 liraya, güneş kreminin fiyatı 850 liradan 594 liraya, kapatıcının fiyatı 829 liradan 414 liraya, rujun fiyatı ise 619 liradan 309 liraya kadar iniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan enflasyon açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan enflasyon açıklaması

Tüketici Hakları ve Denetim

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, indirime sunulan ürünlerin geliş fiyatlarının tüketicilere bildirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yılmaz, "Tüketici, geliş fiyatını ve eski fiyatını görmeli. İstediğinde alacağı ürünün geliş fiyatını sorgulamasına izin verilmeli. Tüketicinin mağdur edilip edilmediği, yetkili makamların denetimiyle ortaya çıkacak bir durumdur" diyor.

Kaynak: rss