LGS Sınavında Tartışmalı Soru: Fen Bilimleri Yanıtı Hatalı mı?

Geçtiğimiz hafta yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında bir fen bilimleri sorusunun yanıtının hatalı olup olmadığı eğitim camiasını ikiye böldü.

Bazı Eğitimciler ve Öğrenciler Sorunun Yanlış Olduğunu İddia Etti

Eğitim-İş İstanbul 2 No'lu Şube Hukuk ve TİS sekreteri ve fen bilimleri öğretmeni Tarık Durmaz, sorunun anlaşılması güç ifadeler içerdiğini ve soruyu çözdürecek bilginin Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ders kitabında bulunmadığını söyledi.

Durmaz, "MEB ders kitabında sadece sorudaki üç öncülden birini çözdürecek bilgi var. Sadece ders kitabından sınava hazırlanan öğrenciler açısından fırsat eşitliği ilkesi çiğnenmiş oldu. Sorunun doğru ya da yanlışlığından ziyade sırf bu nedenle iptal edilmesi gerekir" dedi.

Sorunun Yanıtında Karmaşa

Durmaz, sorunun yanıtını şu şekilde açıkladı: "Tüm makaralar tavanda birleşmediği sürece herhangi bir yükseklikte yatay dengenin yeniden sağlanabilmesi için iki işçinin de ipi aynı uzunlukta çekmesi gerekir. Bu da sorudaki 2. öncülü doğru kılar. Cevap bizi C şıkkına götürür.

9. sınıflara telafi sınavı mı geliyor? 9. sınıflara telafi sınavı mı geliyor?

"Fakat tüm makaralar tavana kadar çekilirse sadece tek bir işçi çekerek bile yükü tavanda yatay dengeye getirebilir. Bu durumda 2. öncül kesinlikle doğrudur diyemeyiz. Cevap bizi A şıkkına götürür. Bu tarz sorularda ise genel kanı zaten makaraların tavana kadar çekildiği düşünülemez. O yüzden soru kökündeki belirli bir yükseklik ifadesinden tavana kadar çekilmediği anlaşılabilir. Bu durumda 2. öncül kesin doğru kabul edilebilir, cevap bizi C şıkkına götürür."

Eşitsizlik İkilemi

Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri ve Fizik öğretmeni İzzet İldeş ise şunları söyledi: "Normalde makaralar ve basit makineler sistemini öğretmeninden veya ek yardımla çok iyi bir şekilde öğrenmiş başarılı bir öğrenci bu soruda A şıkkını işaretler. Fakat ortalama bir fen ve basit makineler eğitimi alan bir öğrenci bunun cevabını C şıkkı yapar. Öğrenciler, eğitimdeki eşitsizliklerden kaynaklı ikilemde kalmıştır. Tek bir cevap olmak zorunda ama ne yazık ki burada iki doğru cevap var."

Kaynak: rss