AGİT’te sürpriz Türk-Yunan iş birliği AGİT’te sürpriz Türk-Yunan iş birliği

Afrika ziyareti çerçevesinde Burkina Faso'yu ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Karamoko Jean Marie Traore ile yaptığı görüşmede, Rusya Federasyonu ile Burkina Faso arasındaki ilişkilerin yükseldiğini belirtti.

Lavrov, "Geçen yılki ikinci Rusya-Afrika Zirvesi'nde devlet başkanlarımız Vladimir Putin ve İbrahim Traore arasında yapılan görüşmeler sonucunda varılan anlaşmaların, ilişkilerimizin ivme kazanmasına yol açtığını" ifade etti.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı, ülkenin liderliğinin St. Petersburg'daki zirve sonrasında ilişkileri ilerletmeye niyetli olduğunu belirterek, "Sizde hissettiğiniz sıcaklık, sadece dış ortamın havasından değil, aynı zamanda karşılıklı sıcak ilişkilerimizden kaynaklanmaktadır. Biz de bu samimiyeti karşılıklı temaslarımızda hissediyoruz" dedi.

Afrika ziyareti çerçevesinde, Lavrov Salı günü Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'da temaslarını sürdürdü. Öncesinde ise Gine ve Kongo'ya ziyaretler gerçekleştirerek, bu ülkelerin liderleriyle ekonomik ve askeri-teknik işbirliği konularında görüşmeler gerçekleştirmişti.

Editör: Mehmet Avşar