Asgari ücret artışı, sadece memurlar ve emekliler değil, milyonlarca asgari ücretli tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Bu süreçte asgari ücretin satın alma gücünün azalması kamuoyunda endişe yarattı ve hükümetin yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor. Asgari ücret konusundaki kulis tartışmaları ise daha fazla dikkat çekiyor.

kulislerde-yepyeni-bir-senaryo-konusuluyor-asgari-ucrete-ara-zam-yapilacak-mi

Hükümet, bu yıl ikinci bir asgari ücret artışının olmayacağını açıklasa da, nisan ayında asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı gerçeği dikkat çekiyor. Milyonlarca asgari ücretlinin beklentisi, hükümetin bu durumu çözmesi yönünde artarken, kulislerde asgari ücrete ara bir zam yapılabileceği konuşulmaya başlandı.

TESK'ten 'yeni yapılandırma kanunu' talebi TESK'ten 'yeni yapılandırma kanunu' talebi

'AK Parti ve CHP ara zam yapılmasından yana ama şimdilik ekonomi izin vermiyor'

Kulislerdeki bilgilere göre, iktidar ve ana muhalefet, asgari ücrete geçici bir zam yapılmasına sıcak bakarken, ekonomi yönetiminin bu konudaki tutumu daha temkinli. Ayrıca, kamu zamlarının da ertelenmesi bekleniyor. Tahminlere göre, bu zamların kamuoyuna duyurulması durumunda Eylül ayında asgari ücrete geçici bir zam yapılması gündeme gelebilir.

Merkez Bankası'nın raporunda öne çıkan asgari ücret konusu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un da dikkatini çekti. Asgari ücrette yılda iki kez zam yapılmasının enflasyon artışına etki ettiği ve geçen yılki artışın marjları düşürdüğü belirtiliyor. Standard & Poor's'un senaryoları arasında, bu yıl ikinci bir zam olmayacağı da bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi