Sakarya'da Banka Kredisi Erken Kapanma Ücretlerine İlişkin Karar

Sakarya'da bir özel okul, banka tarafından tahsil edilen kredi erken kapama ücretlerine ilişkin dava açtı. Mahkeme, banka tarafından sözleşme hükümleri uyarınca tahsil edilen ücretlerin genel işlem şartı niteliğinde olduğuna karar verdi.

Okul, 1.000 TL'lik erken kapama ücretinin ödeme tarihinden itibaren ticari temerrüt faiziyle birlikte kendisine verilmesini talep etti. Banka ise davanın reddini istedi.

Fransız seçmen ekonomi konusunda en çok aşırı sağa güveniyor Fransız seçmen ekonomi konusunda en çok aşırı sağa güveniyor

İlk derece mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar verdi ve fazlaya ilişkin talebi reddetti. Taraflar istinaf başvurusunda bulundu ve bölge adliye mahkemesi, başvuruları reddetti.

Taraflar temyiz talebinde bulundu ve Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, kredi kullanım esnasında alınmayan istihbarat ücretinin erken ödeme nedeniyle alınamayacağına hükmetti. Mahkeme, istihbarat ücretine uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) ücretinin de davacıya iade edilmesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay, istihbarat ücretinin davacıdan alınamayacağı gerekçesiyle BSMV hariç istihbarat ücretinin iadesine karar verilmesinin hatalı olduğunu belirtti. Bu nedenle, kararı bozdu.

Kaynak: rss