Kıbrıs'ta İki Devletli Çözüm Vurgusu

Ersin Tatar: Federal Temelli Görüşmeler Başarısızlıkla Sonuçlanır

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, federal temelli görüşmelerin asla başarıya ulaşmayacağını belirtti. Kıbrıslı Rumların AB desteğiyle eşitlik temelinde bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini vurgulayan Tatar, Türkiye'nin tam desteğiyle Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm olması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Devletinin Önemi

Tatar, Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir Türk devleti olarak Türkiye ile uyum içinde olması ve Türk askerinin varlığının devam etmesi gerektiğini vurguladı. Bu unsurların Kıbrıs'ta barış ve istikrarın devamı için gerekli olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Rolü

"Tek taraflı müdahale hakkı ve garantörlük hakkıyla Türkiye'nin de söz sahibi olduğu bir Kıbrıs'ta elbette Türkiye'nin kendi hakkı ve hukuku ve o bölgedeki milli çıkar ve ulusal menfaatleri söz konusudur." diyen Tatar, Doğu Akdeniz'de istikrarın devamı için Kıbrıs'ta iki devletli çözüm ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin anlaşmanın bir parçası olması gerektiğini vurguladı.

Kırmızı listedeki 2 terörist etkisiz hale getirildi Kırmızı listedeki 2 terörist etkisiz hale getirildi

Federal Çözümün Tehlikeleri

Tatar, federal bir çözümün Türkiye'nin Doğu Akdeniz'den çıkarılmasına, garantörlüğünün sona ermesine ve Türk askerinin adadan çekilmesine yol açacağını belirtti. Bu durumun Kıbrıslı Türkler için "sonun başlangıcı" olacağını ifade etti.

Sakarya Üniversitesi Fahri Doktorası

Etkinlikte, Sakarya Üniversitesi tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Fahri Doktora ünvanı verildi.

Kaynak: rss