Yattan havai fişek atıldı, ada kül oldu Yattan havai fişek atıldı, ada kül oldu

Antalya Teleferik Kazası Davasında Kepez Belediye Başkanı Tahliye Edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi ANET'in eski Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de aralarında bulunduğu 12 sanığın yargılandığı teleferik kazası davasında, Kocagöz tahliye edildi.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanıkların "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" ve "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Sanık Savunmaları

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, savunmasında kazada hayatını kaybeden Memiş Gümüş'ün ailesine başsağlığı diledi. Bakımların eksik olduğu iddiasını kabul etmeyerek, "28 Kasım 2023 tarihinden sonra görevde olmadığımdan suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu da suçlamaları kabul etmeyerek, "Olaydan 17.30 sıralarında haberim oldu. Tüm gece boyunca kurtarma ekiplerine tesis bilgilerini aktardım" ifadelerini kullandı.

Teleferik işletmesinde tekniker olarak görev yapan Özgür Ermiş, "Bakımları tamamen yaptığımıza inanıyorum. 3 aylık bakım 14 gün sürdü" dedi.

Teleferiğin bakımım ve onarımını üstlenen Megatower isimli şirketin sahibi sanık Serdar Tezcan, "Biz tesisin günlük, haftalık ve aylık bakımları için sözleşme imzaladık. İddiaları kabul etmiyorum, benim şirketim kayıtlı ve yeterlilik belgesi vardır" diye konuştu.

Sanık Suphi Kaplan, olay sırasında teleferiği çalıştıran kişinin kendisi olmadığını belirterek, "Ağır bakımları 2,5- 3 ay olması gerekirken 14 günde yapıldı. Düşük tork uyarısını 2-3 saat arayla gördüm. Serkan Yellice'ye söyledim; o da gergiden olabileceğini söyledi" dedi.

Müşteki Yakınları Dinlendi

Sanık savunmalarının ardından müşteki yakınları dinlendi. Duruşmaya ara verilmesinin ardından müşteki yakınları dinlendi.

Kocagöz Tahliye Edildi

Mahkeme, tutuksuz yargılanan Suphi Kaplan'ın tutuklanmasına, 14 Nisan'dan bugüne tutuklu bulunan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün ise tahliyesine karar verdi.

Kaynak: rss