İsrail'de Savaş Kabinesi'ne Üyelik Talebi

İsrail'de aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Benny Gantz ve Gadi Eisenkot'un Savaş Kabinesi'nden istifa etmelerinin ardından kendisinin üye olarak alınmasını talep etti.

Ben-Gvir'in Talebi

Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Başbakandan beni Savaş Kabinesi'ne dahil etmesini istedim. Artık cesur kararlar almanın, güneydeki (Gazze sınırı), kuzeydeki (Lübnan sınırı) halkın ve genel olarak tüm İsrail'in güvenliğini sağlamanın ve gerçek bir caydırıcılık oluşturmanın zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Muhalefetin Memnuniyeti

Ana muhalefet lideri Yair Lapid, Gantz ve Eisenkot'un istifalarını memnuniyetle karşılayarak, "Bu aşırılık yanlısı hükümeti düşürmenin ve esirleri geri getirecek, güvenliğini ve İsrail'in uluslararası konumunu yeniden tesis edecek aklıselim bir hükümetin kurulmasının zamanı geldi" dedi.

Liberman'ın Görüşü

"Evimiz İsrail" Partisi lideri Avigdor Liberman, istifaların geç de olsa iyi olduğunu ve "Siyonist koalisyon kurma zamanının geldiğini" belirtti.

Sabıka fotoğrafı paylaşıldı: Alkollü araç kullanan Justin Timberlake gözaltına alındı Sabıka fotoğrafı paylaşıldı: Alkollü araç kullanan Justin Timberlake gözaltına alındı

İstifaların Etkisi

Gantz ve Eisenkot'un istifası, hükümetin düşeceği anlamına gelmiyor. İsrail'de hükümetin kurulması ve görevde kalması için 120 milletvekilinden 61'inin güvenoyunu alması gerekiyor. Mevcut hükümet ise Gantz ve Eisenkot'tan önce dahi mecliste 64 milletvekilinden güvenoyu almıştı.

Ancak istifalarla birlikte Netanyahu karşıtı muhalefetin ve İsrailli esir yakınlarının Hamas'la esir takası anlaşması yapılması konusunda yaptıkları baskının artacağı düşünülüyor.

Gantz ve Eisenkot'un İstifa Gerekçesi

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik yürüttüğü soykırım savaşının 8'inci ayında, Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetinden istifa ettiğini duyurdu. Gantz'tan kısa bir süre sonra da İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un da istifa ettiği belirtildi.

İstifaların Nedenleri

Gantz ve Eisenkot'un istifasının nedenleri tam olarak açıklanmasa da, Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı politikalarına ve Filistinlilere yönelik saldırgan tutumuna itiraz ettikleri düşünülüyor.

Netanyahu'nun Durumu

Gantz ve Eisenkot'un istifası, Netanyahu'nun zaten kırılgan olan koalisyonunu daha da zayıflattı. Netanyahu'nun hükümetinin geleceği belirsiz ve önümüzdeki haftalarda daha fazla istifanın yaşanması muhtemel.

Kaynak: rss