İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz İstifa Etti

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, kabineden istifa ettiğini duyurdu.

Gantz'ın İstifa Nedenleri

Gantz, istifasının gerekçesi olarak Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye yönelik savaş stratejisine netlik kazandıramamasını gösterdi.

Gantz, Netanyahu'ya 8 Haziran'a kadar Gazze saldırılarına ilişkin bir plan sunması için süre tanımıştı. Netanyahu'nun bu süreyi kaçırması, Gantz'ın istifasına yol açtı.

Gantz'ın Savunma Bakanı'na Çağrısı

Gantz, istifasının ardından yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Yoav Gallant'a da "cesur olmaya ve doğru olanı yapmaya" çağrıda bulundu.

İsrail'den Kızılhaç ofisi yakınına saldırı: Çok sayıda ölü var İsrail'den Kızılhaç ofisi yakınına saldırı: Çok sayıda ölü var

Gantz, Gallant'tan Netanyahu'nun plan eksikliğini gidermesini ve İsrail'in güvenliğini sağlamak için harekete geçmesini istedi.

Daha Önceki Tehdit

Gantz, 18 Mayıs'ta Netanyahu'nun Gazze saldırılarına ilişkin bir plan onaylamaması halinde partisinin hükümetten çekileceği tehdidinde bulunmuştu.

Netanyahu'nun 8 Haziran'a kadar bir plan sunamaması, Gantz'ın bu tehdidini hayata geçirmesine yol açtı.

Hükümet Krizi

Gantz'ın istifası, İsrail hükümetinde bir krize yol açtı. Gantz'ın partisi, hükümetteki en büyük partilerden biriydi ve istifası hükümetin istikrarını tehdit ediyor.

Netanyahu, Gantz'ın istifasının ardından hükümeti bir arada tutmak için diğer partilerle görüşmeler yapmaya başladı.

Kaynak: rss