İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Hola beldesinde bir eve düzenlediği saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'ya göre, güneydeki Hamamir bölgesinde bir evin İsrail'in hava saldırısında hedef alınması sonucu iki kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin sivil olduğu ve civar köylerde süt satıcılığı yaptığı belirtildi.

Bu arada Yarin, Nakura ve Dahira beldelerinin çevresinin topçu ateşiyle vurulduğu ve Ayta eş-Şaab beldesine ağır makineli tüfeklerle ateş açıldığı bildirildi.

Öte yandan, İsrail ordusunun yazılı açıklamasında, Lübnan'ın güneyinde Hizbullah'a ait 3 karargaha saldırı düzenlendiği duyuruldu.

Saldırılarda, güneydeki Beyt Cubeyl'de askeri bir bina ile Kana ve Beraşiyt bölgelerindeki Hizbullah yönetim karargahlarının hedef alındığı ifade edildi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, saldırının Bekaa bölgesine gece saatlerinde yapıldığını belirtti.

Adraee, saldırının, bir İsrail insansız hava aracının Lübnan hava sahasında uçuşu sırasında düşürülmesine misilleme olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Hizbullah tarafından söz konusu saldırılar hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazze'de can kaybı 36 bin 439'a yükseldi

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 60 artarak 36 bin 439'a yükseldiği bildirildi.

Son 24 saat içinde İsrail ordusunun Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 4 yeni saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda 60 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 220 Filistinlinin ise yaralandığı bildirildi.

Real Madrid'den Al Qadsiah'a: Nacho Fernandez'in yeni macerası Real Madrid'den Al Qadsiah'a: Nacho Fernandez'in yeni macerası

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılarda ölenlerin sayısının 36 bin 439'a, yaralı sayısının ise 82 bin 627'ye ulaştığı belirtildi.

Bildiride, hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölü bedenlerin bulunduğu, ancak İsrail güçlerinin engeliyle sağlık ekipleri ve sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı ifade edildi.

Editör: Haber Merkezi