İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentin yapı stokunu belirlemek ve kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla ücretsiz olarak başlattığı hızlı tarama testlerinde 'çökme tehlikesi' taşıyan 1556 binayı tespit etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına göre, kentteki yapı stokunun belirlenmesi ve kentsel dönüşümün hızlandırılması amacıyla binalara ücretsiz olarak hızlı tarama testleri yapıldı.

Açıklamada, adreslere gidilerek yapılan analizlerin sonuçlarının konut sakinleriyle paylaşıldığı belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hızlı tarama testi için 160 bin talep aldığı ve bugüne kadar aralıksız çalışan ekiplerin 35 bin yapıda analiz yaptığı ifade edildi. Yapılan analizler sonucunda konutlar, dayanıklılığına göre A ve B (düşük risk), C (orta risk), D (yüksek risk) ve E (çok yüksek risk) kategorilerinde sınıflandırıldı. Bina incelemesi sonuçlarına göre, analizi yapılan konutların yüzde 50'sinin D ve E kategorisinde, yani riskli yapı olarak belirlendiği aktarıldı.

Diyarbakır'daki 'baskınlar' için 16 gözaltı Diyarbakır'daki 'baskınlar' için 16 gözaltı

Açıklamada, test sonuçlarına göre 1556 binanın, A, B, C, D ve E kategorilerinde dahi yer alamadığı belirtildi. Kendi yükünü taşıyamayacak durumdaki 1556 yapıdan bugüne kadar 178 binanın yıkımının gerçekleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, 96 binada resmi işlemlerin başlatıldığı ve 1443 binanın mülk sahipleri ve ilçe belediyeleri tarafından bilgilendirildiği bildirildi.

İstanbul Yenileniyor platformuna toplam 32 bin 780 başvuru yapıldı

Açıklamada, işlem başlayan bu binaların yıkılması durumunda 2 bin 907 bağımsız birimin etkileneceğine dikkat çekildi. Bu süreçte, 10 binden fazla kişinin riskli binalardan tahliye edilmiş olacağı belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu binaların hem mülk sahiplerine hem de kiracılarına, İBB Meclisi'nin kararıyla aylık 7 bin lira kira desteği sağlamaktadır.

Açıklamada yer alan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün, olası bir deprem durumunda yaklaşık 200 bin yapının kullanılamaz hale gelme riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, "Küçükçekmece'de çöken yapıyla ilgili olarak İBB veya bir müteahhit ile anlaşıp yenileme sürecine girilseydi, Bakanlık tarafından verilen kira yardımına ek olarak 7 bin lira kira desteği alınabilirdi. Bu şekilde binanın yenilenmesi sağlanmış olurdu ve bu tür felaketlerin yaşanması önlenmiş olurdu. Ancak vatandaşlarımız bunun farkında değil" şeklinde konuştu.

Kurt, KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın paydaşı olduğu İstanbul Yenileniyor platformuna toplam 32.780 başvurunun yapıldığını belirterek, "Bu başvurular, 39 ilçe, 531 mahalle ve 481.134 bağımsız birimde (437.112 konut, 44.022 ticari birim) yaklaşık 1.748.448 kişiyi kapsıyor. Uzlaşma sürecinde olan 1.013 başvuru bulunmakta. Bunlar, 34 ilçe ve 175 mahallede 25.606 bağımsız birimde (24.099 konut, 1.507 ticari birim) 96.396 kişiyi etkilemektedir" bilgisini paylaştı.

Editör: Haber Merkezi