Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası çerçevesinde kutlanan 8 Haziran Marmara Denizi Günü'nde "Gelecek nesillere daha temiz bir Marmara Denizi bırakma" temalı çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Etkinlikler, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mudanya Belediyesi işbirliğiyle Mudanya Mütareke Evi önünde başladı. Programda "Mudanya Denizi Fotoğraf Sergisi" ve "Suların Altından Çıkan Atıklar Sergisi" vatandaşların büyük ilgisini çekti. Çocuklar için boyama, keçe yapımı ve deniz temalı geri dönüşüm atölyeleri düzenlendi.

Hedef, Daha Temiz Bir Marmara Denizi (1)

Ayrıca geri dönüşüm stantları kurularak vatandaşlara çevre bilinci hakkında bilgi verildi. Etkinliklere, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Direkçi, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Baran Güneş, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Alper Makam, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Hakan Tanrıöver, Bursa Kent Konseyi gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.

Hedef, Daha Temiz Bir Marmara Denizi (2)

Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Direkçi, etkinliklerde sıfır atığın önemine dikkat çekti. Direkçi, artan atıkların yönetiminin insanlık tarafından yapılması gerektiğini belirterek, çevre ve deniz temizliğinde insanların sorumlu olduğunu vurguladı. Çevreye duyarlı bir yaşam sürmenin ve sıfır atık konusunun önemine değindi.

Hedef, Daha Temiz Bir Marmara Denizi (3)

Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Baran Güneş, Marmara Denizi'ni korumanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti. Güneş, Marmara'nın tekrar müsilaj sorunu ile karşılaşabileceğine dikkat çekerek, Marmara'ya kıyısı olan tüm belediyelerin bu konuda önlem alması gerektiğini söyledi.

Programın sonunda Bursa Kent Orkestrası tarafından mini bir konser verildi.

Bursa-Balıkesir il sınırında orman yangını Bursa-Balıkesir il sınırında orman yangını

Hedef, Daha Temiz Bir Marmara Denizi (4)

Kaynak: HABER MERKEZİ - BÜLTEN