İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği katliamların 247 gündür sürdüğü belirtiliyor. Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, İsrail ordusu son 24 saat içinde sivillere yönelik 8 saldırı düzenledi. Bu saldırılarda 283 kişi hayatını kaybetti ve 814 kişi yaralandı.

Saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana toplam can kaybının 37 bin 84'e, yaralı sayısının ise 84 bin 494'e yükseldiği belirtildi.

İsrail'in Gazze'nin orta ve güneyine düzenlediği saldırılarında birçok Filistinli öldü

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta ve güney kesimlerine düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bildirildi.

Siber saldırıya uğrayan kripto borsası BTCTürk'ten yeni açıklama Siber saldırıya uğrayan kripto borsası BTCTürk'ten yeni açıklama

Gazze kentinin Derec Mahallesi'nde Filistinli Kesab ailesinin evine düzenlenen İsrail saldırısında, ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin Tel es-Sultan bölgesine saldırı düzenledi. Bu saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan Deyr el-Belah'taki Aksa Şehitleri Hastanesi yetkilileri, El-Bureyc Mülteci Kampı'nda Filistinli Ebu'l Kas ailesinin evine düzenlenen İsrail saldırısının ardından hastaneye çok sayıda ölü ve yaralının getirildiğini bildirdi. Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail savaş uçakları Gazze kentinin Derec Mahallesi'nde bir eve hava saldırısı düzenledi. Saldırıda biri çocuk olmak üzere en az 3 Filistinli hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı. 

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı ve diğer bölgelere eş zamanlı olarak kara, hava ve denizden yoğun şekilde gerçekleştirdiği saldırılarda ise 210 kişinin öldüğü, en az 400 kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme' gerekçesiyle 7 Ekim 2023'te İsrail'e kapsamlı bir saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1.200 İsraillinin hayatını kaybettiğini ve 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 294'ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 646 askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

24 Kasım 2023'teki çatışmalara ara verilerek başlayan ve daha sonra 3 gün daha uzatılan insani arada, 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Bununla birlikte, İsrail binlerce Filistinliyi hala alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Editör: Haber Merkezi