Fed'in açıklamasında, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı vurgulandı.

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde genişlemeye devam ettiğine işaret ettiği belirtildi.

İstihdam kazanımlarının sağlam olduğu ve işsizlik oranının düşük seviyelerde seyrettiği ifade edilirken, enflasyonun geçen yıl boyunca düşüş gösterdiği ancak hala yüksek seviyelerde seyrettiği aktarıldı.

Ayrıca, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin son aylarda yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmada ilerleme kaydedemediği belirtildi.

Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı

Açıklamada, Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma yönündeki risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğine inandığı ifade edildi. Ekonomik görünümün belirsiz olduğu vurgulanırken, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, federal fon oranı hedef aralığının yüzde 5,25 ile 5,50 arasında sabit tutulmasına karar verildiği belirtilerek, faiz oranında herhangi bir ayarlama yapılırken, gelen verilerin, değişen ekonomik görünümün ve risk dengesinin değerlendirileceği ifade edildi.

HAZİRAN İTİBARIYLA BİLANÇO KÜÇÜLTME HIZI DÜŞÜRÜLECEK

Açıklamada, Fed'in elinde bulunan hazine tahvilleri ve diğer menkul kıymetleri azaltma politikasına devam edeceği belirtildi. Haziran ayından itibaren, hazine tahvillerindeki aylık azaltma sınırının 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürülerek bilanço küçültme hızının yavaşlatılacağı ifade edildi.

Açıklamada, ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünün küçültme tavanının aylık 35 milyar dolar olarak korunduğu ve bu tavanı aşan anapara ödemelerinin hazine tahvillerine yeniden yatırılacağı belirtildi.

ART ARDA 6 TOPLANTIDA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

ABD'de yüksek enflasyonla mücadele etmek amacıyla 2022'de varlık alım operasyonunu sonlandırarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplamda 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi, söz konusu artışlarla 2001'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25 ile 5,50 aralığına yükselmişti.

Sektörel güven endeksleri açıklandı Sektörel güven endeksleri açıklandı

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Banka, politika faizinde en son Temmuz 2023'te 25 baz puanlık bir artış yapmıştı.

ABD'de enflasyon, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Son olarak, mart ayında yıllık bazda yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Editör: Haber Merkezi