Bursa'da, 24 Nisan tarihinde öğle saatlerinde yaşanan olayda, Bursa Barosuna kayıtlı avukatlar E.K. ve B.S., Nilüfer ilçesinde icra memuru ile birlikte haciz işlemi yapmak üzere iş insanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Danışmanı Emin Adanur’un evine geldi. Avukatlar ve icra memuru, burada üç kişi tarafından fiziksel saldırıya uğradılar.

Emin Adanur Tutuklandı, Adanur, evine hacze gelen avukatlar ile icra memurunu dövdürdüğü iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Emin Adanur hakkında yakalama kararı

Bu saldırı üzerine harekete geçen Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, avukatlara ve icra memuruna yapılan müdahaleler kapsamında "Görevi yaptırmamak için direnme", "Kasten yaralama", "Tehdit" ve "Hakaret" suçlarından soruşturma başlattı.

Soruşturma çerçevesinde, Emin Adanur, B.C.K, B.Y.B. ve İ.A. hakkında yakalama kararı verildi. Emin Adanur ve B.C.K. ise Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi ve sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer iki şüpheli B.Y.B. ve İ.A'nın yakalanması için emniyet güçlerinin çalışmaları devam etmektedir.

Olayın ardından Bursa Barosu, avukatlara yönelik saldırıya sert bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamada, avukatların, mesleki görevleri dolayısıyla maruz kaldıkları tehdit ve hakaretler kınandı.

Bursa Valisi Demirtaş, Beytullah Baybunar'ı kabul etti Bursa Valisi Demirtaş, Beytullah Baybunar'ı kabul etti

Baro, avukatların hiçbir zaman yürüttükleri hukuki işlemlerde taraf olmadığını vurgulayarak, avukatlara yönelik saldırılara karşı daha önce de talep ettikleri yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını istedi. Ayrıca, saldırının faillerinin en ağır cezayı alması için sürecin yakından izleneceği belirtildi.

Editör: Haber Merkezi