Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, TÜFE ile elektrik fiyatı arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik paylaştı. Kara, "Elektriğe ciddi bir zam geliyor" diyerek zamın ne zaman gerçekleşeceğine dair de bilgi verdi.

Türkiye'de yıllık tüketici enflasyonu, özellikle hizmet fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükselişini sürdürdü. Nisan ayında yıllık enflasyon, 1,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, yıllık çekirdek enflasyon da yeni bir rekor kırdı.

Avrupa borsaları yükselişle açıldı Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, Twitter hesabından, tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) ile elektrik fiyatları arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik paylaştı.

Prof. Dr. Hakan, elektrik fiyatlarında ciddi bir artışın Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleşeceğini vurgularken ifade etti.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Kara'nın yayınladığı grafik, 2023'ün ilk dört ayında elektrik fiyatlarının sabit kalırken, TÜFE'de artışın belirgin olduğunu gösteriyor.

"FATURALAR 150-170 LİRA FAZLA GELECEK"

Dün, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki zam konusunda Cumhuriyet TV'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Prof. Dr. Şenol Babuşcu şunları dile getirdi:

"Geçen yıl başlayan ve 1 Mayıs'ta sona eren doğalgaz indirimi sonrasında faturaların yaklaşık 150-170 lira daha yüksek geleceğini göreceğiz. Aslında doğalgaz ve elektrik fiyatlarının seçim öncesinde artırılması gerekiyordu. BOTAŞ'ın yaklaşık 20 milyar dolarlık bir borcu olduğu tahmin ediliyor. Yılın ilk dört ayında yapılan indirimler nedeniyle tahmini zararları 2-4 milyar dolar civarında. Seçimler dolayısıyla indirimler uzatıldı. Ancak emekli ve memur maaşlarına yansıyacak olan ilk altı aylık enflasyonu artırmamak için bu zam yapılmadı. Zam, Temmuz ile aralık arasında gerçekleşecek."

Editör: Haber Merkezi