El Kassam, Telegram aracılığıyla yaptığı açıklamada, görevlilerinin Refah kasabasının batısındaki Tal Zu'rob yakınlarında "daha önce 5 askerden oluşan İsrail piyade birliklerine karşı bubi tuzağı kurulan bir tünelin girişini havaya uçurduğunu" söyledi. .

El Kassam ayrıca merkezi Deir el-Balah kentinin doğusunda el-Yassin 105 mermilerine sahip iki Merkava tankını ve iki D9 buldozerini de hedef aldı. El Kassam savaşçıları ayrıca Bureij kampının doğusundaki (ortada) işgalci güçleri bombaladı.

Sınır çizgilerinin arkasına sızma

Aynı zamanda İsrail işgal ordusu, 6 Haziran Perşembe günü Gazze Şeridi'nin güneyinde yaşanan çatışmada bir askerin öldüğünü duyurdu.

İsrail yönetiminde Hamas çatlağı İsrail yönetiminde Hamas çatlağı

Zaid Mazarib

İşgal ordusu, kısa bir açıklama yaparak, "Gazze Şeridi'nin güneyinde Başçavuş Zaid Mazarib'in (34) öldürüldüğünü" duyurdu.

El Kassam Tugayları, yaptığı açıklamada, üyelerinin "geçici (ayırma) çitlerine sızmayı ve Refah şehrinde faaliyet gösteren düşman tümeninin karargahına saldırmayı başardıkları bir komando operasyonu gerçekleştirdiklerini" belirtti.

Ancak İsrail medyası, savaşın başlamasından sekiz ay sonra İsrail ordusunun tüm çabalarına rağmen silahlı bir grubun savunmayı aşarak İsrail'in stratejik bölgelerine girebildiğini bildirdi.

İsrail yetkilileri, İsrail askerleri ile Filistinli savaşçılar arasındaki çatışmayı doğruladı ancak ayrıntı vermedi; ikincisinin Refah'taki güvenlik bariyerini geçemediğinde ısrar ediyorlar.

İsrail ordusunun olayla ilgili anlatımına göre, silahlı kuvvetler, Gazze Şeridi'ndeki güvenlik duvarı boyunca gözetleme operasyonları yürütürken silahlı Filistinli savaşçıların sınıra yaklaştığını gördü.

Filistinli savaşçılar daha sonra Refah bölgesindeki güvenlik bariyerini geçerek İsrail askerleriyle karşı karşıya geldi.

Ayrıca İsrail ordusu, bu operasyona üç Filistinli savaşçının dahil olduğunu açıklayarak, bu benzeri görülmemiş saldırının koşullarının aydınlatılması için soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

İşgalci ordu, El Kassam mensuplarının sızmasını gösteren bir video yayınladı.

Bu operasyon, Hamas komandolarının uyanıklıkları ve askeri güçleri sayesinde bölgede bulunan tüm İsrail güçlerini atlatmayı başardıkları göz önüne alındığında diğerlerinden öne çıkıyor. Gazze Şeridi ile Refah sınırı arasındaki güvenlik çitine fark edilmeden ilerlemeyi başardılar.

Ayrıca işgalci ordu, son 24 saatte 16'sı Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda olmak üzere 24 askerin yaralandığını itiraf etti.

İşgal, saflarındaki kayıplara sansür uygularken, Gazze'deki direnişin yayınladığı basın açıklamaları ve videolar, ölü ve yaralı sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu doğruluyor.

İsrail işgal ordusunun açıkladığı verilere göre, Gazze'ye yönelik savaşın başlangıcından bu yana öldürülen asker ve subay sayısı, 27 Ekim'den bu yana 294'ü kara muharebelerinde olmak üzere 646 askere ulaştı.

Editör: Haber Merkezi