Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Nisan ayında 1 milyar 360 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. EİB’nin 2024 yılının Ocak-Nisan dönemindeki toplam ihracatı 6 milyar 18 milyon doları bulurken, son bir yılda kaydedilen ihracat rakamı ise 18 milyar 230 milyon doları aştı.

Hayvanseverler sokak köpekleri için bakanlığa 257 bin imza teslim etti Hayvanseverler sokak köpekleri için bakanlığa 257 bin imza teslim etti

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 171 milyon dolarlık ihracatla zirvedeki yerini korurken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 139 milyon dolarlık  getirisiyle ikinci sırada yer aldı ve ihracatını yüzde 18 artırdı. Üçüncü sırayı ise 99 milyon dolarlık ihracatla Ege Maden İhracatçıları Birliği aldı, Nisan ayında yüzde 21'lik bir artışla.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 94 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise en fazla artışı yakalayan sektör oldu, ihracatını yüzde 25 artırarak 85 milyon dolara çıkardı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 81 milyon dolarlık ihracatla katkıda bulunurken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 10 artışla 70 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Nisan ayında yüzde 2 artışla 66 milyon dolarlık bir ihracat kaydetti. Ege Tütün İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ise sırasıyla ihracatlarını yüzde 16 ve 22 artırarak 65 milyon dolar ve 39 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Toplam 45 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 30 milyon dolarlık, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 15 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan sanayi ürünleri ihracatının 710 milyon dolar, tarım sektörlerinin ihracatının ise yüzde 4 artarak 550 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Eskinazi, Ege'nin toplam ihracatında Avrupa kıtasının payının yüzde 50 olduğunu ve ihracatın ilk beş ülkesinin Almanya, ABD, İtalya, Birleşik Krallık ve İspanya olduğunu ifade etti.

Ege Bölgesi, 2024 yılının nisan ayında toplam 2 milyar 323 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İzmir, bu ihracata 1 milyar 437 milyon dolarlık bir katkı sağlarken, Ege Serbest Bölgesi ve İzmir Serbest Bölgesi'nden gelen ihracatın miktarı ise 256 milyon doları buldu. Manisa 417 milyon dolarlık performansla öne çıkarken, Denizli 305 milyon dolarlık ihracatla onu takip etti. Muğla, 86 milyon dolarlık ihracatla dördüncü sıraya yerleşti. Balıkesir, 83 milyon dolarlık katkı sağlarken, Aydın 69 milyon dolarlık, Kütahya 31 milyon dolarlık, Uşak 23 milyon dolarlık ve Afyonkarahisar 22 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ