Nilüfer Belediyesi’nin çevre bilincini artırmak amacıyla düzenlediği ‘11. Geleneksel Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması’ tamamlandı. Öğrenciler, bu yıl toplam 7 bin 925 litre atık yağ toplayarak çevrenin korunmasına önemli katkıda bulundu.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı boyunca süren yarışma, Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kolza Biodizel Yakıt Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş birliği ile gerçekleştirildi. 'En çok yağı sen topla, hem okulun kazansın hem Dünya' sloganıyla düzenlenen yarışma yoğun ilgi gördü. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Nilüfer Belediyesi Halk Evi Barış Meclis Salonu’nda ödül töreni yapıldı.

Törene Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Zerrin Güleş ve Serpil Altun, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi ve Nilbel Başkanı İbrahim Mart, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne vekaleten Şube Müdürü Sadrettin Çelik, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aydın Narin, Kolza Biodizel Yetkilisi Haydar Eroğlu, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Zerrin Güleş, yıl boyunca doğayı korumak için atık yağ toplayan gençlerin örnek davranışlarını ödüllendirmek için toplandıklarını belirtti. Güleş, 7 bin 925 litre atık yağ toplandığını açıklayarak, "Bir litre atık yağ, bir milyon litre suyu kirletiyor. Gençlerimiz bu sayede milyarlarca litre suyun kirlenmesini önledi ve doğanın bir nebze olsun nefes almasını sağladı. Toplanan bu yağlar, biodizel yakıtlara dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı. Gençlerimiz sadece doğayı korumakla kalmadı, aynı zamanda ailelerine ve çevrelerine de örnek oldular" dedi.

Osmangazi'de Kurbanlıklar hijyenik ortamlarda kesildi Osmangazi'de Kurbanlıklar hijyenik ortamlarda kesildi

Sadrettin Çelik ise öğrencilerin bu bilinçle büyüklere örnek olduğunu belirterek, "Çocuklarımızın bu bilinci kazanmış olması, hepimize gelecek adına umut veriyor. Bu etkinliği ailenizle, akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla paylaşın. Bu bilincin yayılması için ne kadar çok katkı sağlarsak, amacımıza o kadar yaklaşmış olacağız" dedi.

Kolza Biodizel Yetkilisi Haydar Eroğlu da geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturulmasının önemini vurguladı.

Ödül töreninde, 615 litre bitkisel atık yağ toplayarak birinci olan Özel 3 Mart Azizoğlu İlkokulu ve Ortaokulu, 580 litre atık yağ ile ikinci olan Bursa Özel Final Okulları, ve 410 litre atık yağ ile üçüncü olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ödüllerini aldı. Diğer dereceleri ise Abdurrahman Var İlkokulu, Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Koç Ortaokulu paylaştı. Dereceye giren okullar, toplamda 2 bin 465 litre atık yağ toplayarak çevreye katkı sağladı.

10 yılda toplam 86 bin 675 litre atık yağ toplayan öğrenciler, 2023-2024 eğitim döneminde bu miktarı 94 bin 600 litreye çıkardı. Protokol üyeleri, dereceye giren okullara ödüllerini vererek, gelecek dönemde de yarışmaya katılım çağrısında bulundu.

Editör: Ahmet Yasin Azizoğlu