Real Madrid, FIFA Kulüpler Dünya Kupası'na Katılmayacak

Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti, 2023/24 sezonunda üç kupa kazanan takımının FIFA Kulüpler Dünya Kupası'na katılmayacağını açıkladı.

İtalyan basınına konuşan Ancelotti, FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nın Real Madrid için ekonomik olarak avantajlı olmadığını vurguladı.

"Real Madrid, diğer kulüpler gibi daveti reddedecek," diyen Ancelotti, "FIFA, yeni formatıyla düzenlenecek Kulüpler Dünya Kupası'na takımların katılmayacağını unutuyor. Tek bir Real Madrid maçı 20 milyon değerinde. FIFA bu tutarı bize turnuva için vermeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nın Yeni Formatı

FIFA, geçtiğimiz yıl Kulüpler Dünya Kupası'nın yeni formatını açıkladı.

15 Haziran - 13 Temmuz 2025 tarihleri arasında ABD'de düzenlenecek turnuvaya altı konfederasyondan 32 takım katılacak.

Dörtlü sekiz grupta yer alacak takımlar, birbirleriyle tek maç yapacak ve gruplarını ilk iki sırada tamamlayanlar bir üst tura yükselecek.

İskoçya'yı 90+10. dakikada yenen Macaristan EURO 2024'te umudunu taze tuttu İskoçya'yı 90+10. dakikada yenen Macaristan EURO 2024'te umudunu taze tuttu

Sonraki turlar tek maç üzerinden oynanacak. Turnuvada üçüncülük maçı oynanmayacak.

Ancelotti'nin Açıklamaları

Ancelotti, Real Madrid'in FIFA Kulüpler Dünya Kupası'na katılmayacağı yönündeki kararını şu sözlerle açıkladı:

"Real Madrid olarak turnuvaya katılmayacağız. FIFA, takımların turnuvaya katılma konusundaki isteklerini dikkate almıyor. Turnuvanın formatı, bizim için ekonomik olarak uygun değil."

"FIFA, turnuvanın gelirlerini arttırmak istiyor ama takımların gelirlerini dikkate almıyor. Bizim için tek bir maçın değeri çok yüksek. Bu nedenle turnuvaya katılmayacağız."

Diğer Kulüplerin Kararları

Real Madrid'in yanı sıra diğer Avrupa kulüpleri de FIFA Kulüpler Dünya Kupası'na katılmama yönünde kararlar alabilir.

Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City gibi kulüpler, turnuvanın formatının takımların takvimine uygun olmadığını ve oyuncuların sağlığına zarar verebileceğini savunuyor.

Kaynak: rss