Osmangazi Belediyesi kurban alanlarını temizledi Osmangazi Belediyesi kurban alanlarını temizledi

Bursa'nın İznik ve İnegöl ilçelerindeki derelere, 12 bin adet yavru alabalık salındı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi' kapsamında Bursa'nın İznik ve İnegöl ilçelerindeki derelere 12 bin adet yavru alabalık bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bursa Şube Müdürü Beytullah Rehber, Bolu Abant Alabalık Üretim İstasyonu Şefi Tarık Beşiktaş ve İznik Şefi Hilal Yıldız'ın katıldığı etkinliğe muhtarlar ve doğaseverler de eşlik etti.

Aşırı avlanma nedeniyle nesli tehlike altında olan kırmızı benekli alabalıkların popülasyonunu artırmak amacıyla yapılan bu çalışma kapsamında, her yıl gelişimleri izlenen alabalıklardan 10 bin adet daha salınacağı bildirildi.

Bursa orman içi sularında anaç alabalık envanteri çıkarıldıktan sonra, Bolu Abant Alabalık Üretim İstasyonu'nda üretilen alabalık yavrularının 2023 yılında 9 bin, 2024 yılında ise 12 bin olmak üzere toplam 21 bin adet salındığı açıklandı. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Kaynak: HABER MERKEZİ