Tarım Orkam-Sen Bursa Şubesi: Sözümüz var, yaşamak istiyoruz Tarım Orkam-Sen Bursa Şubesi: Sözümüz var, yaşamak istiyoruz

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk halk müziğinin efsanevi ismi Yücel Paşmakçı için özel bir saygı gecesi düzenledi. Bu özel etkinlik, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti ve Yücel Paşmakçı’nın yetiştirdiği önemli müzik ustalarını bir araya getirdi. Geceye, Paşmakçı’nın öğrencilerinden Ümit Tokcan, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan, Sümer Ezgü, Çetin Akdeniz ve Kubilay Dökmetaş gibi Türk halk müziğinin önde gelen 30 sanatçısından fazlası katılım gösterdi. Şef Kemal Kamalı yönetimindeki orkestra ve koro, Paşmakçı’nın biriktirdiği eserleri icra ederken, Karagöz Halk Dansları Topluluğu sahne aldığı performansla geceye renk kattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Şafak Baba Pala, gecede yaptığı konuşmada, “Bu akşam bizler için son derece anlamlı bir geceydi. Yücel hocamız gibi Türk halk müziğinin kıymetli bir değerini ve onun yetiştirdiği sanatçıları ağırlamak, onların seslendirdiği türküleri dinlemek, bizim için ve Bursalılar için çok özel bir durumdu,” şeklinde konuştu.

Bursa'da Yücel Paşmakçı'ya Vefa Konseri (4)

Yücel Paşmakçı "Emeği geçen herkese derin teşekkürlerimi sunuyorum"

Yücel Paşmakçı da, 89 yaşındaki deneyimiyle, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü'nün 1992 yılında kurduğu temellerden ve yetiştirdiği sanatçıların Türkiye’deki başarılarından duyduğu gururu dile getirdi. Paşmakçı, “Bursa'da başladığımız bu yolculukta birçok öğrenci yetiştirdik. Onlar şimdi Türkiye'nin dört bir yanında halk müziğinin tanınan yüzleri haline geldi. Burada olmak, bu geceyi yaşamak benim için büyük bir onur ve mutluluk kaynağı. Emeği geçen herkese derin teşekkürlerimi sunuyorum,” dedi.

Etkinlik sonunda, Şafak Baba Pala tarafından Yücel Paşmakçı'ya çiçek takdim edilerek, sanatçının sanat yaşamına katkılarından ötürü teşekkür edildi.

Bursa'da Yücel Paşmakçı'ya vefa konseri Foto Galeri: Bursa'da Yücel Paşmakçı'ya vefa konseri

Kaynak: Bursada Biz