Yıldırım ilçesi sınırlarında bulunan nitelikli tarım arazilerine kaçak olarak inşa edilen fabrika binalarının yıkımına başlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir yandan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Bursa'yı depreme karşı dayanıklı hale getirmeye odaklanırken, diğer yandan kaçak yapılaşma ile etkin bir mücadele yürütüyor.

Yıkımlar başladı

Yasalara göre kaçak yapı ve metruk binalarla ilgili yaptırım yetkisi ilçe belediyelerinde bulunmasına rağmen, son beş yılda Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde tespit edilen 1600 kaçak ve ruhsatsız yapı, ilgili ilçe belediyelerine bildirildi. Zaman kaybetmeden yıkımların gerçekleştirilmesi için ilçe belediyelerinden gelen taleplere araç ve ekipman desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yaklaşık 350 kaçak yapı yıkımına bu şekilde katkı sağladı.

CHP Bursa Belediye Başkanları 19 Mayıs Etkinliklerinde Bursa'da Bize Konuştu CHP Bursa Belediye Başkanları 19 Mayıs Etkinliklerinde Bursa'da Bize Konuştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kaçak yapılarla mücadelesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla 5 kontrol ekibiyle havadan ve karadan denetimlerini sürekli olarak gerçekleştiriyor. Bu denetimler sonucunda, Bursa Ovası'ndaki nitelikli tarım arazileri arasında bulunan Yıldırım ilçesi Samanlı ve Vakıf mahallelerinde kaçak olarak inşa edilmiş yaklaşık 80 fabrika binası tespit edildi.

Yıkımlar başladı

İlgili mahallelerdeki bu yapılar için ilçe belediyesi tarafından yıkım kararı alınmış olmasına rağmen, yasal sürede yıkımlar gerçekleştirilmediği için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Jandarma'nın güvenlik önlemleri altında, Samanlı Mahallesi'nde bulunan nitelikli tarım alanına kaçak olarak yapılan fabrika binasının yıkımına başlandı.

Yıldırım'daki yıkımların devam edeceği ve tespit edilen tüm kaçak binaların ortadan kaldırılacağı belirtilirken, aynı şekilde Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde de benzer tespitler yapılarak, yıkım kararı bulunan binaların da Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılacağı ifade edildi.

Editör: Haber Merkezi