Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi, Üç Fidan Gençlik Parkı'nda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak için bir etkinlik düzenledi. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, CHP Bursa Milletvekilleri Kayıhan Pala ve Hasan Öztürk, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin ve birçok vatandaş törene katıldı.

Saygı duruşunun ardından başlayan törende, Bursa Devrimci Gençlik Örgütleri adına Emin İşlek ve Ebrar Gül bir açılış konuşması yaptı. İşlek ve Gül, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın mücadele ruhunu ve ideallerini vurgulayarak, gençlerin ve halkların kardeşliğini savunma çağrısında bulundular.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, gençlerin barışın sesi olma çağrısında bulundu

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, gençlerin barışın sesi olma çağrısında bulunarak, Denizlerin tam bağımsız Türkiye hayalini gerçeğe dönüştürme mücadelesini sürdüreceklerini ifade etti.

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, 68-78 kuşağının idealizmini ve mücadelesini anarak, gençlerin umutlarını yeşertmek için çabaladıklarını belirtti. Özdemir, Türkiye'nin yeniden bir dönüşüm yaşayacağına inandığını ve 78 kuşağının ruhunu diriltmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Törenin ardından "Denizlere Çıkar Sokaklar" adlı bir söyleşi gerçekleştirildi. Konuşmacılar, 6 Mayıs 1972'de yaşananları anlattılar.

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemi̇r

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Bursada Biz Muhabirine yaptığı açıklamada,

“Tabii bugün gelenekselleşen üç fidan anma etkinliklerimiz vardı. Onun için buradaydık. Bundan 52 yıl önce idam edilmiş, denizlerin yoldaşlarıyla burada buluştuk. Tabii bu Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Siyasi nedenlerle insanlar idam edilmiştir onlar. Denizlerin kendileri için istedikleri herhangi bir şey yoktu, sadece daha güzel bir ülkesi olsun, insanlar sömürülmesin, dünyada savaşlar olmasın, herkes eşit özgür bir şekilde yaşasın diye mücadele etmişti. Biz de her yıl bunu burada anıyoruz.5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan süreçte bu etkinliklerin bu akşamki kısmı burada biraz önce bir tamamlandı. Bir müzik gösterimiz var. Tabii sabah 05:15’de 05:30’da yine buluşacağız burada. Yarın yine gün içinde, gün sonunda panellerimiz, konferanslarımız devam edecek. iki gün sürüyor bu etkinlikler. Bu nedenle buradayız bugün.” Dedi.

Chp Bursa İl Başkanı Nihat Yeşi̇ltaş

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ise Bursada Biz’e verdiği röportajda tam bağımsız Türkiye hayalini gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak,

“Evet, bundan tam 52 yıl önce Ulucanlar Cezaevinde üç fidan bu ülkenin bağımsızlığı için, tam bağımsız bir Türkiye hayali ve umudu için yola çıkan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edildiler.Tabii o gün aslında idam edilen ve boyunlarına o organları geçirilen aynı zamanda bu ülkenin geleceğiydi. Bugün geldiğimiz noktada bunu daha iyi şekilde görüyoruz. Onların o gün gördüklerini biz bugün yaşıyoruz.Bugün ülkemizin bütün dağları,ormanları,ovaları,ırmakları hepsi işgal altında.Bugün bundan 3 ay önce Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan o facianın o olayın aslında bu topraklarda bu toprağa talan eden bu toprağın, bu toprakların her tarafını delik deşik edenlerin o gün,o gün orada altınları alıp kaçıranlarla, altınları alıp gidenlerle hala beş madencimizin, beş kişinin, cesetleri bulamayanların çocuklarının babalarının cesetlerini bulamamalarının verdiği mücadeledir aslında. Bu ayrıntıyı daha net ortaya koymaktadır.Biz bundan sonraki süreçte onların denizlerin hayalini kurduğu düşlediği tam bağımsız Türkiye hayalini bizler gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (7)

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (6)

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (5)

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (4)

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (3)

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (2)

19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile doyasıya yaşanıyor 19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile doyasıya yaşanıyor

Bursa Nilüfer'de Üç Fidan Anma Etkinliği Düzenlendi (1)

Muhabir: Ahmet Azizoğlu - Emre Yazıcı