Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin (BGC) '2023 Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması'nda, Demirören Haber Ajansı (DHA) Bursa muhabirleri çeşitli kategorilerde ödüller kazandı. DHA Bursa muhabirlerinden Denizhan Karahancı 'Genel Haber' kategorisinde başarı ödülü alırken, Esra Türker bu kategoride mansiyon ödülüne layık görüldü. Esra Türker ve Mehmet İnan 'Televizyon Haber' kategorisinde mansiyon ödülü kazanırken, İsmail Hakkı Seymen 'Spor Fotoğraf' kategorisinde mansiyon ödülü aldı.

Bursa-Balıkesir il sınırında orman yangını Bursa-Balıkesir il sınırında orman yangını

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden Bursa Dha'ya 4 Ödül Birden (2)

BGC'nin 2023 Gazetecilik Başarı Ödülleri, Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İYİ Parti Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, BGC Başkanı Nuri Kolaylı ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, medyanın demokrasi için önemine vurgu yaparak, gazetecilik meslek yasasının günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılması gerektiğini belirtti. Kolaylı, böyle bir düzenlemenin fikir özgürlüğünü kısıtlamak yerine, haber alma özgürlüğünü gerçek anlamda hayata geçireceğini söyledi. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu'nda ve terörle mücadele yasasında basın özgürlüğünü kısıtlayan maddelerin değişmesi gerektiğini ifade etti.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden Bursa Dha'ya 4 Ödül Birden (3)

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise konuşmasında ifade özgürlüğünün demokratik toplumlar için temel taş olduğunu belirtti. Bozbey, özgür bir basının toplumun aynası olduğunu ve gazetecilerin sadece haber aktaran değil, aynı zamanda düşündüren ve harekete geçiren bireyler olduğunu söyledi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden Bursa Dha'ya 4 Ödül Birden (4)

Bursa DHA'ya 4 Ödül birden

Törende DHA Bursa muhabirlerinden Denizhan Karahancı, '17 yaşındaki çiftin 3 gün sürmesi planlanan düğünü, son gün polis merkezinde bitti' haberiyle 'Genel Haber' kategorisinde başarı ödülü kazandı. Esra Türker, 'Çalışma hayatına hemşire olarak başladı, hayatının kırılma noktası valiliğe taşıdı' haberiyle 'Genel Haber' kategorisinde mansiyon ödülü aldı. İsmail Hakkı Seymen, 'Olaylı maçta Bursaspor Amedspor'u 2-1 yendi' haberindeki fotoğrafıyla 'Spor Fotoğraf' kategorisinde mansiyon ödülüne layık görülürken, Esra Türker ve Mehmet İnan, '48 saat ömrü kalan, hiç tanımadığı 10 yaşındaki çocuğa karaciğerini verdi' haberiyle 'Televizyon Haber' kategorisinde mansiyon ödülü kazandı.

2023 yılında yayınlanan 114 eseri değerlendiren 6 kişilik jüri, toplamda 12 esere başarı, 8 esere de mansiyon ödülü verdi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden Bursa Dha'ya 4 Ödül Birden (5)

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden Bursa Dha'ya 4 Ödül Birden (6)

Kaynak: HABER MERKEZİ