9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında Altıparmak Fethi Açançiçek Ortaokulu'nda farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Bursa Halk Sağlığı Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Çetin, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, Bursa Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Yusuf Altay, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bursa’daki okullarımızda çölyak hastası olan 328 öğrenci için İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle farkındalık eğitimleri düzenlendi. Bu anlamlı etkinliğe ev sahipliği yapan Altıparmak Fethi Açançiçek Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürüttüğü Harezmi Eğitim Modeli projesi kapsamında, 5 öğretmen ve 20 öğrenci ile birlikte Çölyak hastalığı farkındalığını artırmak amacıyla etkinlikler, doktor ve diyetisyen katılımıyla eğitimler ve glütensiz mutfak konusunda materyaller hazırladılar. Çölyak hastalığında erken tanı, özellikle çocuklarda büyümenin sağlanması ve uzun dönem komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu etkinlikle bu farkındalığı oluşturmada emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı

Bursa 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Etkinliği (6)

Bursa 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Etkinliği (5)

Bursa 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Etkinliği (3)

Bursa 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Etkinliği (2)

Bursa 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Etkinliği (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ