Otomotiv Sektör Temsilcileri Yeni Rekorlara Ulaşmayı Hedefliyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren Otomotiv Konseyi, iş dünyasının önde gelen eğitim merkezi olan Bursa Business School’da (BBS) "Strateji Arama Çalıştayı" düzenledi. Sektör paydaşları, 2023 yılında 35 milyar dolarlık bir rekor ihracatla sonuçlanan otomotiv endüstrisindeki yeniliklere odaklanarak başarı standartlarını daha da yükseltmeyi hedefliyor.

Olgun gençler yetenekleriyle beğeni topladı Olgun gençler yetenekleriyle beğeni topladı

Rengin Eren

Otomotiv sektöründeki tüm paydaşları bir araya getiren çalıştayın ilk gününde, sektördeki son gelişmelerin değerlendirilmesi yapıldı. Çalıştayın ikinci gününde ise konsey üyeleri, "Dijitalleşme", "Markalaşma", "Yönetişim" ve "Sürdürülebilirlik" başlıkları altında gerçekleştirilen oturumlara katıldı. Bu oturumlar, sektörün rekabet gücünün artırılması ve gelecek için yol haritasının belirlenmesi amacıyla düzenlendi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, BTSO Otomotiv Konseyi Başkanı Rengin Eren, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve konsey üyeleri de çalıştaya katıldılar.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik“Otomotiv Sektörü Dinamik Olmak Zorunda”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, otomotiv endüstrisinin sürekli olarak değişen ve gelişen bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Teknolojik ilerlemelerin, çevresel farkındalığın artması ve tüketici taleplerinin değişmesinin, sektördeki dinamizmi teşvik ettiğini ifade eden Koçaslan, “Otomotiv sektörü artık sadece araç üretimi ve satışıyla değil, aynı zamanda mobilite çözümleri, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme gibi alanlardaki yeniliklerle de tanımlanıyor. Konseyimizin kuruluş amacı da sektörün tüm dinamiklerini bir araya getirerek ortak bir akıl oluşturmak ve firmalarımızı gelecekte daha rekabetçi hale getirmektir. Bizler burada, sektördeki tüm paydaşlarımızla birlikte, her birimizin fikirleri, yetenekleri ve vizyonuyla ortak bir hedef etrafında birleşmek için bulunuyoruz. Gerçekleştireceğimiz oturumlarda markalaşma, yönetişim, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme konularında çok değerli fikirlerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Elde edeceğimiz sonuçların, uygulanabilir hedefler doğrultusunda yönetim kurulumuzun yol haritasını şekillendireceğini özellikle vurgulamak istiyorum,” şeklinde konuştu.

Bursa BTSO toplantı“Yenilikçi Olmayan Firmalar, Rekabet Gücünü Kaybedecek”

Otomotiv Konsey Başkanı Rengin Eren, dünyanın hızla değiştiğini belirterek, "Bu değişimi anlamak ve uyum sağlamak, geleceğimiz açısından büyük önem taşıyor. Otomotiv sektörü, günümüzde teknolojik trendlerle birlikte hızla değişen büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Dijitalleşme ve yeşil dönüşüm gibi konularda uyum yeteneğimizi hızla geliştirmemiz gerekiyor. Ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun 7 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yönetmeliği de yayımlandı. Bu yönetmelikle birlikte sıfır otomobiller için teknoloji odaklı önemli güvenlik önlemleri devreye alınacak. Yeniliklere ayak uyduramayan firmalar, rekabet gücünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle, tüm firmaların hızla harekete geçmesi son derece önemlidir. Bugün burada, sektörümüzün geleceğine ışık tutacak ve değişen koşullara ayak uydurmak için yol haritalarımızı belirleyeceğiz," dedi.

Bursa Ticaret Sanayi Odası Toplantı Salonu

“Yeni Rekorlara Ulaşmak İstiyoruz”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Strateji Arama Çalıştayı'nın tüm paydaşları tek bir çatı altında topladığı önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayarak, “Otomotiv endüstrimiz ülkemizin ihracat lideri konumunda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında 35 milyar dolarlık bir rekor ihracat rakamına ulaştık. Bu yılki hedefimiz bu rakamı aşarak yeni bir rekora imza atmaktır. Aynı zamanda sektör olarak dijital ve yeşil dönüşüme hazırlanıyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında karşılaşacağımız karbon vergisi gibi önemli konular da gündemimizde yer alıyor. 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren mali yükümlülük getirmeyen bir geçiş dönemi başladı. Bu geçiş dönemini etkili bir şekilde değerlendirerek karbon vergisiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamlamalıyız. Tüm sektör temsilcileri olarak, otomotiv endüstrimizin bu dönüşümü başarıyla gerçekleştirmesi için kararlılıkla çalışıyoruz,” şeklinde konuştu.

Bursa Business School

Editör: Emre YAZICI