Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalarla birlikte, benzin, motorin ve otogaz fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor.

Bugün akaryakıt litre fiyatlarında güncel bir değişiklik var mı? 2 Mayıs 2024'te benzin, motorin (mazot) ve otogaz fiyatları ne durumda, güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? Benzinin litre fiyatı, motorinin litre fiyatı ve otogazın fiyatı kaç TL, dizel yakıtın fiyatı ne oldu?

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki hareketlerle birlikte, halk akaryakıt fiyatlarını yakından izlemeye devam ediyor.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM

Benzine 28 kuruş, motorine ise 26 kuruş zam yapıldı.

Otogaz fiyatlarında ise 1 lira 64 kuruşluk bir indirim uygulandı.

Bu fiyat değişiklikleri gece yarısından sonra benzin istasyonlarına yansıyacak.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İstanbul'da güncel akaryakıt pompa fiyatları şu şekilde:

Benzin litre fiyatı yaklaşık olarak 43,65 lira,

Motorin litre fiyatı ise ortalama 41,07 lira,

Otogaz ise ortalama 22,47 lira olarak belirlendi.

Bakan Şimşek açıkladı! Konut ve kira fiyatlarını düşürecek adım Bakan Şimşek açıkladı! Konut ve kira fiyatlarını düşürecek adım

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı belirleniyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ile günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı göz önünde bulundurularak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor.

Editör: Haber Merkezi