Vergi Muafiyetleri Gözden Geçiriliyor: Doktor ve Mühendisler İçin Peşin Vergi Gündeme Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasının ardından, vergi muafiyetleri ve istisnaları gözden geçirilerek kamuoyuna duyurulacak. Hazırlanan yeni vergi paketinde, doktor, mühendis, diş hekimi ve bazı serbest meslek gruplarına yönelik "peşin vergi" uygulaması gündeme geldi.

TÜİK Nisan 2024 Ücretli Çalışan İstatistiklerini paylaştı TÜİK Nisan 2024 Ücretli Çalışan İstatistiklerini paylaştı

Peşin Vergi Uygulaması

AK Parti kaynakları, yapılan etki analizi çalışmasında, söz konusu meslek gruplarının ödediği vergilerle kazançları arasında bir uyumsuzluk tespit edildiğini belirtti. Parti yetkilileri, bu meslek gruplarından bazılarının lüks bir yaşam sürdüğüne ancak vergi ödemelerinin kazançlarıyla uyumlu olmadığına dikkat çekti. Bu nedenle, peşin vergi uygulamasının gündeme geldiği ifade edildi.

Asgari Kurumlar Vergisi

Vergi paketinde, asgari kurumlar vergisi uygulamasının yalnızca küresel şirketler için değil, yurt içindeki şirketler için de düşünülmesi planlanıyor. Yapılan çalışma sonucunda, vergi matrahı bakımından ilk 100'e giren firmaların ödediği vergilerin, istisna ve muafiyetler nedeniyle hazinede kalmadığı tespit edildi. Bu kapsamda, en az %15 kurumlar vergisi ödenmesi zorunluluğu getirilmesi değerlendiriliyor.

Kamu İhale Yasası'nda İstisnalar

Vergi paketinin ardından, Kamu İhale Yasası'ndaki istisnalar da yeniden ele alınacak. AK Parti kaynakları, kamu kurumlarının "acil" gerekçesiyle istisnalara sığınarak mal veya hizmet alımı yaptığını belirterek bu istisnaların kapsamının daraltılacağını ifade etti. Ayrıca, pazarlık usulünün düzenlendiği 21. maddenin yeniden değerlendirileceği kaydedildi.

Kaynak: rss