İzmir Otokent'te 2. El Araç Satışları Bıçak Gibi Kesildi

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala İzmir Otokent'te 2. el araç satışları durma noktasına geldi. Her gün binlerce vatandaşın ziyaret ettiği otokentte, hafta içi olmasına rağmen adeta pazar günü gibi bir görüntü oluştu.

Pandemi öncesi ve sonrası satışlarla bayram eden galerici esnafı, şu sıralarda durgunluktan şikayetçi. Araç dolu dükkanlarda araçların bakımları yapılıyor, esnafın günü birbirine çay ısmarlamakla geçiyor.

Esnafın Günü Birbirine Çay Ismarlamakla Geçiyor

İzmir Otokent esnafından Seyhat Kaysal, "Krediler yüksek olduğu için sıfır değil, ikinci el bile satamıyoruz. Bugün 1 milyon TL'yi bankaya atan kişi 40-50 bin lira faiz alıyor, gelir araba alır mı? Almaz" dedi.

Muğla'da orman yangını Muğla'da orman yangını

"Fiyatları Düşürdük Ama Yine Arayan Yok"

Kaysal, "Yarın araba satacağımın garantisi var mı? Hayır; ama bankanın faizinin garantisi var. Kurban Bayramı'nın gelmesinin de bir anlamı yok. Artık bu işin yazı da kışı da kalmadı. Fiyatları şu an düşürdük. 3,5 milyonluk arabayı 3 milyon 350 bin liraya düşürdük yine aynı. Bir firma sıfır olan 1 milyon 280 bin liralık aracı 1 milyon 100 bin liraya düşürdü yine arayan yok" diye konuştu.

"Hayret Ettim, Araç Bulamıyorduk"

Araç bakmaya gelen Osman Daşçı ise, "100 lira kredi çeksen, 200 lira kredi ödeyeceksin. Şu an sadece parası olan alıyor, o da sıfır araca yöneliyor, ikinci el piyasası şuan otokentte durgun. Ne gelen ne de giden var" dedi.

Daşçı, "Şaşkınım; çünkü 8-10 sene önce buraya geldiğimizde araç bulamıyorduk. Benim bütçeme göre baktığım araçlar ise çok yüksek fiyatlı şu anda" ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss