Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlediği ilk değerlendirme toplantısında, şehrin mali durumunu açık bir şekilde değerlendirdi. Toplantıya Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yıldız da katıldı. Bozbey, her ayın ilk haftasında basın mensuplarıyla bir araya geleceğini ve şehrin gelişmelerini paylaşacağını belirtti.

Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı

Bozbey, şehrin mali tablosunu açıklarken, önemli sorunlarla karşı karşıya olduklarını ve bu sorunların henüz tam olarak çözülmediğini ifade etti. Borçların artarak devam ettiğini ve şu an itibarıyla 25 milyar TL'yi aştığını vurguladı. Bu kadar yüksek borcun nereye harcandığını sorguladı ve şehirde hangi alanlarda gelişme sağlandığını sorguladı.

Başkan Bozbey, göreve gelmelerinin ardından yapılan çalışmaları da paylaştı. Öncelikle suya yüzde 25 indirim yapıldığını ve yol kenarlarındaki otopark sorununun çözüldüğünü belirtti. Ayrıca, Atatürk Kapalı Spor Salonu projesinde değişiklik yapıldığını ve katı atık depolama tesisi projesinin iptal edildiğini duyurdu.

Mali durumla ilgili tespitlerin devam ettiğini belirten Bozbey, belediyenin borcunu ve iştiraklerin borçlarını açıkladı. Bu sürecin henüz tamamlanmadığını ve detaylı bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Başkan Bozbey Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi, Önemli Açıklamalarda Bulundu (1)

Başkan Bozbey, yapılan usulsüzlükler kamuoyuyla paylaşılacak

Başkan Bozbey, yapılan hataların ve usulsüzlüklerin kamuoyuyla paylaşılacağını ve bundan sonra belediye ve şirketlerde bağımsız denetimlerin yapılacağını belirtti. Hizmetlerde herhangi bir aksama olmayacağını vurguladı ve hedeflerinin Bursa'nın gelişimi olduğunu söyledi.

Ayrıca, BURSKOOP ve diğer şirketlerdeki usulsüzlüklerin incelendiğini ve bu konuda adımlar atılacağını dile getirdi. Kart16 uygulamasının da yeniden gözden geçirileceğini ve gerçek ihtiyaç sahiplerine destek sağlanacağını ifade etti.

Toplantının sonunda, Bursa'nın milli ve dini bayramlarının özgürce kutlanacağını ve şehrin gelişimi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Başkan Bozbey, kamuoyundan gelen soruları cevapladı.

Muhabir: Ahmet Azizoğlu - Emre Yazıcı