Bursa Osmangazi Belediyesi'nin yeni Başkan Yardımcısı Mücahit Yıldızhan, görevine başladığı ilk günden itibaren veteriner hizmetlerinde önemli değişiklikler yapmayı hedeflediğini açıkladı. 1971 Diyarbakır Çüngüş doğumlu olan Yıldızhan, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu ve uzun yıllar serbest klinisyen olarak çalışmış bir veteriner hekim. Ayrıca, 2007 yılından bu yana Türkiye Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği üyesi olarak faaliyet göstermekte.

Yıldızhan, Osmangazi Belediyesi'nin çevre koruma ve kontrol müdürlüğü bünyesinde çalışmalara hız kazandıracağını ifade etti. Belediyenin barınağında yıllık yaklaşık 8.000 kısırlaştırma operasyonunun yapıldığını belirten Yıldızhan, sokak hayvanlarının sağlık ve refahının artırılması konusunda kararlı. Bu operasyonlar sonrasında hayvanlar, iyileşme süreçlerinin ardından alındıkları bölgelere geri bırakılıyor.

Başkan Yardımcısı Mücahit Yıldızhan Bursa'da Bize Konuştu (4)

Başkan Yardımcısı Yıldızhan ayrıca, sıfır atık ve iklim değişikliği mücadelesi gibi önemli konularda da müdürlükler arası iş birliğini güçlendireceklerini ve belediyenin bu alandaki faaliyetlerini daha da ileriye taşıyacaklarını sözlerine ekledi. Sokak hayvanlarına yönelik uygulamalarda uyutma yöntemine kesinlikle karşı olduklarını belirten Yıldızhan, modern ve insanî çözümler üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

Mücahit Yıldızhan Kimdir?

"Öncelikle teşekkür ederim, çok sağ olun, böyle bir fırsatı bize verdiğiniz için," diyerek sözlerine başlayan Mücahit Yıldızhan,

"Kısaca kendimden bahsedeyim. 1971 Diyarbakır ili Çüngüş ilçesi doğumluyum. Mesleğim veteriner hekim. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Mezuniyet sonrası kısa bir ilaç firması özel sektör deneyiminden sonra Bursa merkez Çarşamba'da uzun yıllar serbest klinisyenlik yaptık. Akabinde 2007 yılından beri de Altınşehir'de Türkiye yarış atları yetiştiricileri ve sahipleri derneğinin üyesiyim. Orada hem atçılık faaliyeti yürütmekte hem de klinik hizmeti devam etmekteyim. " dedi.

Başkan Yardımcısı Mücahit Yıldızhan Bursa'da Bize Konuştu (3)

Belediye Başkan Yardımcılığına Geçiş Süreci

Son yerel seçimlerde Erkan Aydın'ın teklifi ve teveccühü ile belediye başkan yardımcılığı görevine başladığını dile getiren Yıldızhan,

Bursa’da milli heyecan dev ekranda yaşandı Bursa’da milli heyecan dev ekranda yaşandı

"Son yerel seçimlerde de Sayın Erkan Aydın başkanımın istekleri ve teveccühüyle bizim de katkımız olur düşüncesiyle böyle bir yola çıktık. Şu anda yaklaşık iki aydır Osmangazi Belediyesi'nde başkan yardımcılığı yapmaktayım. Mesleğim veteriner hekim. Bundan dolayı da şu an mevcut belediyemizde çevre koruma kontrol müdürlüğü adı altında kısmet olursa bu mecliste veteriner işleri müdürlüğü ismini değiştirip hizmete devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Osmangazi Belediyesi'nin Hayvan Barınağı

Barınaklarında yıllık yaklaşık 8.000 kısırlaştırma operasyonu yapıldığını belirten Yıldızhan,

"Bizim Osmangazi Belediyemizin Türkiye'de gerçekten çok önemli, çok prestijli 114 dönüm üzerine kurulu çok güzel bir barınağı var. Bu barınakta 10’a yakın uzman veteriner hekim, 10 tane veteriner sağlık teknisyeni ve laborant arkadaşımızla birlikte çok güzel kısırlaştırma operasyonları yapılmakta. Popülasyon yoğunluğumuzun fazla olması, bölgenin yaşam alanı ve çevre illere kontamine olmasından dolayı biraz yoğunluğumuz fazla. Ama biz belediye olarak büyük bir kısırlaştırma hizmeti veriyoruz. Yıllık yaklaşık 8.000 dolayında kısırlaştırma operasyonu yapıyoruz. Kedi evlerimiz, köpek barınaklarımız ameliyat sonrası yani postoperatif bir 7 gün kadar burada kedi ve köpekler kalıyor. Sonra aldığımız kedileri ve köpekleri tekrar aynı sokak ve caddelere bırakıyoruz." dedi.

Başkan Yardımcısı Mücahit Yıldızhan Bursa'da Bize Konuştu (2)

Çevre Koruma ve Müdürlükler

Belediyede sıfır atık ve iklim değişikliği, temizlik işleri, çevre koruma kontrol ve veteriner işleri müdürlüklerinden sorumlu olduğunu belirten Yıldızhan,

"Belediyemizde bizi ilgilendiren, kendime bağlı olan müdürlükler sıfır atık ve iklim değişikliği, temizlik işleri müdürlüğü, çevre koruma kontrol ve veteriner işleri müdürlüğü de bahsettiğimiz birimler bizim tarafımızdan yürütülmekte. Bu da çok önemli çünkü atalarımızdan bize miras kalan bu doğayı, bu güzel coğrafyayı bizden sonraki nesillere nasıl aktarırız bunun hesabını yapmak zorundayız. Bunu da kendimize büyük bir borç olarak görüyoruz. Çünkü en büyük miras toprak, hava, su ve gördüğümüz coğrafya. Bir ton kağıt elde ediliyor. Biz sıfır atık ve geri dönüşümle bu kağıt ve atıkların geri dönüşümüyle doğayı da böylelikle korumuş olacağız." dedi.

Sokak Hayvanlarına Yaklaşım

Sokak hayvanları konusunda;

"İzleyici arkadaşlarımıza ve kamuoyuna şunu söylemek istiyorum. Sokak hayvanları konusunda genel başkanımız Özgür Özel Bey'in ve belediye başkanımız Sayın Erkan Aydın'ın da açıklamalarında olduğu gibi, sokak hayvanlarının uyutulmasına asla karşıyız. Bu bizim partimizin, belediyemizin ve meslek örgütlerinin tamamıyla karşı olduğu bir konu. Pandemi döneminde aksaklıklara uğraması ve popülasyonun artmasına bağlı böyle bir sorun Türkiye'nin gündemine oturdu. Ama bunun daha çağdaş, çözümcü ve insani olarak kısırlaştırmayla halledileceğine inanıyorum. Bu popülasyonun hızlı kaynaklarla kontrol altına alınacağına inanıyorum ve böyle olmalı."

diyerek net bir şekilde pozisyonunu dile getirdi. Pandemi sırasında yaşanan aksaklıkların popülasyon artışına yol açtığını ve bu sorunun kısırlaştırma ile çözülebileceğine inandığını ifade etti.

Osmangazi'ye Hizmet Anlayışı

Erkan Aydın'ın liderliğinde gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Yıldızhan, "Erkan Başkanımızın liderliğinde ve önderliğinde biz alt kadrosu veya başkan yardımcıları olarak gecemizi gündüzümüze katarak Osmangazi'ye nasıl faydalı olabiliriz bunun hesabını yapıyoruz. Halkımız gerçekten müsterih olsun, biz burada onlar için varız ve çalışıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Başkan Yardımcısı Mücahit Yıldızhan Bursa'da Bize Konuştu (1)

Editör: Ahmet Yasin Azizoğlu