Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Geleceği Şekillendiren Kadınlar Zirvesi'nde Nilüfer'de hayata geçirmeyi planladığı projeleri ve vizyonunu detaylarıyla paylaştı. Özdemir, kadınların sosyal ve kültürel hayatta daha fazla tercih ettiği Nilüfer'in güvenli bir ortam sunduğunu vurguladı.

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği'nin düzenlediği zirve, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Şadi Özdemir'in yanı sıra eşi Nuray Özdemir de programa katıldı. İş dünyası ve sivil toplum temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği program, gün boyunca devam etti.

Zirvenin açılışında konuşan BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şeyda Şençayır, kamusal hayat, yerel yönetimler ve sektörde ilham veren liderlerin iş modellerini paylaşacaklarını belirtti.

Tarım ve hayvancılığa destek güçlenerek sürecek Tarım ve hayvancılığa destek güçlenerek sürecek

Başkan Şadi Özdemir Nilüfer’de Kadına Bakış Açısını Anlattı (3)

İlk oturumda, "Kamusal Hayatta Kadının Yeri, Yerel Yönetimlerin Kadın İstihdamına ve Gelişimine Katkısı" başlığı altında konuşan Şadi Özdemir, yerel yönetimlerde eşitlik politikasının önemine değindi. Seçimlerden önce imzalanan "Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi" ile kadın istihdamının öncelikli olduğunu vurgulayan Özdemir, belediyenin idari kademesinde ve meclisinde kadın temsilinin arttığını açıkladı.

Özdemir, kadınların Nilüfer'i ev dışında eğlence, kültür ve sosyal etkinlikler için tercih ettiğini ve bu alanlarda kendilerini güvende hissettiklerini dile getirdi. Kadınlara destek olmak adına Nilüfer Belediyesi bünyesinde "Eşitlik Birimi" kurulduğunu ve şiddet mağduru kadınlara hukuki ve psikolojik destek sağlandığını belirtti. Ayrıca, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günleri gibi etkinliklere katılmak isteyen kadın çalışanlara idari izin verildiğini açıkladı.

Kadınların ekonomik güçlenmesi için tarım alanında üretim ve pazarlama olanakları yaratmaya çalıştıklarını anlatan Özdemir, Kent Bostanları'nda kadınların ürünlerinin satışına destek verdiklerini ve tarımda çalışan kadınlara Nilkoop aracılığıyla destek sağlayacaklarını belirtti.

Başkan Şadi Özdemir Nilüfer’de Kadına Bakış Açısını Anlattı (1)

Kadınların iş yaşamında kalmasını önemsediklerini vurgulayan Özdemir, Mahalle Çocuk Bakım Evleri ile anne olan kadınlara destek olmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, eğitim alan kız öğrencilerin barınma sorununa yönelik çalışmalar yaptıklarını ve kız öğrenci yurtları açmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca, yeni bir kadın sığınma evi açma projeleri olduğunu belirtti.

Nilüfer'in Kadın Çocuk Akademileri'nde kadınların ve çocukların eğitim aldığını söyleyen Özdemir, mahallelerdeki kadın derneklerini güçlendirmek ve üretimlerine katkıda bulunmak istediklerini dile getirdi.

Zirve boyunca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Edirne Belediye Başkanı Avukat Filiz Gencan Akın, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç da projelerini ve çalışmalarını paylaştılar. Programın sonunda konuşmacılara teşekkür belgesi verildi.

Zirve kapsamında "Geleceğin İş Modelleri ve Kadınların Konumlandırılması" ile "Sektörlerde Kadınların Rolü ve Kadın Odaklı İş Modelleri" başlıklı oturumlar da gerçekleştirildi.

Başkan Şadi Özdemir Nilüfer’de Kadına Bakış Açısını Anlattı (2)

Kaynak: HABER MERKEZİ