Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'Tarım Paydaşları Buluşması', 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde, "Bursa ürettikçe, Türkiye güçlenecek" temasıyla gerçekleşti. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe, Bursalı çiftçiler ve köylüler yoğun ilgi gösterdi. Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Kılıç, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, eski başkan Erdem Saker, bakanlık yetkilileri, Uludağ İhracatçılar Birliği temsilcileri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurumlarının yöneticileri, muhtarlar, kadın dernekleri, kooperatif üyeleri ve birçok üretici katıldı.

Mustafa Bozbey

Başkan Mustafa Bozbey, toplantıda yaptığı konuşmada, çiftçilerin ve üreticilerin önemine vurgu yaparak, onların üretim verimliliğini ve gelirlerini artırarak daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlayacaklarını belirtti. Bozbey, tarımın ve hayvancılığın önemine değinerek, pandemi sürecinde gıda ve tarımın ne kadar kritik olduğunu vurguladı. Ülkenin kendi kendine yetme arzusunu desteklediklerini ifade eden Bozbey, Bursa'nın tarım alanlarıyla Marmara'nın tedarikçisi konumunda olduğunu ve bu potansiyeli korumak gerektiğini dile getirdi.

Nilüfer’de 19 Mayıs kutlamaları çelenk töreniyle başladı Nilüfer’de 19 Mayıs kutlamaları çelenk töreniyle başladı

Başkan Bozbey, “Tarım Ve Hayvancılığı Iyileştirmek Önceliğimiz” (5)

Başkan Bozbey, atıl durumda kalan toprakları daha verimli hale getirme ve çiftçilere destek olma sözü verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere yönelik yapacağı çalışmaları anlatan Bozbey, tarımı iyileştirme, kazançları artırma ve kırsal bölgelerin yaşanabilirliğini artırma hedeflerini paylaştı. Çeşitli projelerle tarıma ve hayvancılığa destek olacaklarını belirten Bozbey, köylülerin sosyal yaşamını güçlendireceklerini ve gençlerin şehre göç etmesini önleyeceklerini vurguladı.

Orhan Sarıbal 

Mustafa Bozbey, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çiftçiliğin önemine dair sözlerini hatırlatarak, çiftçilere verilecek desteklerle iyi bir yaşam sürmelerini sağlayacaklarını ifade etti. Ayrıca, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da çiftçilerin sorunlarının farkında olduklarını ve tarıma kaynak ayırmak için çaba göstereceklerini belirtti. İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Erdoğan Ceylan ise Bursa'nın ülke üretiminde önemli bir rol oynadığını ve çiftçilere katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Bozbey, “Tarım Ve Hayvancılığı Iyileştirmek Önceliğimiz” (3)

Konuşmaların ardından Zeyniler Çalışukuşu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına Nursel Özkaya ve Bursa Köy Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özkan, Başkan Mustafa Bozbey'e günün anısına hediye takdim etti. Bozbey, çiftçilerin görüş ve önerilerini dikkatle dinleyerek not aldı.

Başkan Bozbey, “Tarım Ve Hayvancılığı Iyileştirmek Önceliğimiz” (4)

Başkan Bozbey, “Tarım Ve Hayvancılığı Iyileştirmek Önceliğimiz” (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ