Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yurtdışından Getirilen Motosikletlerdeki Vergi Oyununun Peşinde

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurtdışından getirilen motosikletlerde uygulanan vergi oyununu araştırmaya başladı. Bakan Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kayıt dışılıkla her alanda mücadele!" ifadesini kullandı.

TÜİK 2023 Yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerini açıkladı TÜİK 2023 Yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerini açıkladı

İddiaya göre, bazı ithalatçılar, vergiden kaçınmak için 50 cc silindir hacmine sahip motosikletleri Türkiye'ye getiriyor. Ardından, motoru 100 cc kapasitenin üzerine çıkaracak piston kiti gibi parçaları ayrı olarak ithal ediyorlar. Türkiye'de yapılan montajla 125 cc silindirli motorlar piyasada satışa sunuluyor.

MTV ve Trafik Sigortası Ödenmiyor

50 cc altı motor silindir hacmine sahip motosikletlerin Türkiye'ye geldikten sonra 125 cc kapasiteye çıkarılması resmi olmayan yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Bu sayede, 100 cc altındaki motosikletler Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) tabi olmadığı için vergi ödenmeden piyasaya sürülüyor.

MTV'nin yanı sıra 50 cc veya daha düşük motor silindir hacmine sahip motosikletlerin trafik sigortası zorunluluğu da bulunmuyor.

Bakanlıklar Konuya Odaklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya odaklandığı belirtiliyor. Bakanlıklar, bu vergi oyununa son vermek için iş birliği yapıyor.

Kaynak: rss