Hazine Bakanı: Yapay Zeka Destekli Muhasebe Projesi ile Tasarruf Sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ne destek için "Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi"ni hayata geçireceklerini açıkladı.

Erken Uyarı Sistemi ile Verimlilik

Şimşek, proje ile kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Yapay zeka, harcama alışkanlıklarını analiz ederek kurumsallaştırılmış harcama önerileri sunacak.

Verimsiz Harcamalar Tasfiye Edilecek

Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması

Yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturularak, iç ve dış denetim faaliyetlerinin etkinliğine katkı sağlanacak. Verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek ve yeni harcama alanları sınırlandırılacak.

TÜBİTAK BİLGEM Teknoloji Paydaşı

Projede Türkiye'nin bu alandaki en önemli kurumlarından TÜBİTAK BİLGEM teknoloji paydaşı olarak yer alıyor. Yapay zeka, muhasebe, ödeme, emanet, tahsilat, mali istatistik, harcama, maaş ve taşınır gibi platformlardaki veriler üzerinde veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanacak.

12 Ayda Uygulama

Şimşek, ön hazırlık çalışmalarının iki ayda tamamlanacağını ve 12 ay gibi kısa bir süre sonunda harcama ve ödemelerin yapay zeka destekli yapılacağını hedeflediklerini söyledi. Proje, kamu harcamalarına nitelik olarak büyük değer kazandıracak ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak.

Kaynak: rss