Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Togg'un sektörü dönüştürme misyonunu vurgulayan Kacır, "Togg, 2025'in başında Almanya'ya adım atacak ve Avrupa pazarında yer alacak." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TRT Haber'deki programda güncel konular hakkında açıklamalarda bulundu.

bakan-kacir-togg-2025-yilinda-almanyada-satisa-cikacak-detay

Togg hakkında da konuşan Bakan Kacır, Türkiye'deki Togg sayısının 30 bine yaklaştığını ifade etti.

Bakan Kacır, Togg'un elektrikli araçlar ve kendi modeli SUV araçlar kategorisinde pazar lideri olduğunu vurgulayarak, "Sadece yeni bir otomobil markası değil, tüm sektörü dönüştüren bir markanın doğuşuna şahitlik ediyoruz. Bugün yollardaki Togg'lar 30 bine yaklaştı." dedi.

Bakan Şimşek: AB ile ilişkilerimizi yeniden canlandırıyoruz Bakan Şimşek: AB ile ilişkilerimizi yeniden canlandırıyoruz

"Önümüzdeki süreçte Türkiye, küresel çapta önemli bir batarya üretim merkezi haline gelecek. Togg'un otonom sürüş ve yapay zeka alanındaki yeteneklerini ilerletmesi büyük önem taşıyor." şeklinde ifade etti.

"2025 BAŞINDA ALMANYA'DA SATIŞA ÇIKACAK"

Kacır, "Bir markanın sektörü dönüştürmesine tanık oluyoruz. Togg, 2025'in başında Almanya'ya adım atacak ve Avrupa pazarında yer alacak." açıklamasında bulundu.

Bakan Kacır'ın vurguladığı noktalar şunlar:

"Haberleşme uydularının yerlileşme ve millileşme süreci hızlı gerçekleşmedi. Ancak Türksat 6A projesi, Türkiye'nin büyük bir adım attığı bir proje oldu. 8 Temmuz'da uzaya fırlatılacak. Türkiye, Türksat 6A ile milli haberleşme uydusu üretebilen 11 ülkeden biri olacak. Uydu, tüm fonksiyonlarını uzay ortamında gerçekleştirecek."

Türksat 6A, Türksat 5A ve 5B'den farklı olarak milli haberleşme uydusu teknolojisinde kazanılan bir özellik sunuyor. Bu yetenek, Türkiye'yi gelecekte yeni haberleşme uydu projelerine yönlendiriyor.

"HEDEFİMİZ UZAY TEKNOLOJİLERİNDE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE"

Türkiye artık yılda birkaç kez uzaya ilişkin heyecan yaşayan bir ülke haline geldi. Bu deneyimleri artıracağız. Son hedefimiz, uzay teknolojilerinde tam bağımsız bir Türkiye olmak.

bakan-kacir-togg-2025-yilinda-almanyada-satisa-cikacak-detay-2

İki astronot, ilk misyonlarına başarıyla hazırlandı. Bu eğitim, iki astronot yetiştirmek için önemli bir adımdı. Alper Gezeravcı ile birlikte Tuva Cihangir Atasever de başarıyla eğitimlerini tamamladı. Yörünge altı araştırma uçuşu, projenin başından beri planlanmıştı ve Atasever'in de bu misyonu Haziran ayında gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu uçuşta, normal bir yolcu uçağının irtifasının 10 katı yüksekliğe çıkılacak.

Türkiye, mikro yer çekimi ortamında araştırma yapacak iki astronota sahip olarak uzay sınırlarını aşmayı başardı.

"KAAN'LA HEDEFE ADIM ADIM İLERLİYORUZ"

İlk hedef, 2028'de 20 KAAN'ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılması ve teslim edilmesidir. TUSAŞ, bu projeyi büyük bir çaba ile sürdürmektedir.

Türkiye, dünya çapında sınırlı sayıda olan 5. nesil savaş uçağı geliştiren ülkelerden biri olma hedefine yaklaşıyor. Artık Türkiye, savunma sanayiinde çeşitli alanlarda benzer atılımlar gerçekleştiriyor. Savunma sanayii, ülkeye yüksek teknoloji geliştirme deneyimi kazandırdı.

Editör: Haber Merkezi