AYT Sınavındaki Pizza Soru Dramı

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) AYT oturumunda yer alan bir matematik sorusu, öğrenciler arasında yoğun tartışmalara yol açtı. "Pizza diliminin kenarlarını yemeyen Ayşe" sorusu olarak bilinen bu soru, öğrencileri sınavda zorlarken sosyal medyada da gündem oldu.

Çeşme'de makilik alanda yangın Çeşme'de makilik alanda yangın

Pizza Dilimlerinin Kenarlarını Yemeyen Ayşe Soru Metni

"Bir restorandaki her bir pizza için önce daire biçiminde bir pizza hamuru açılmaktadır. Daha sonra bu hamurla eş merkezli bir daire oluşturacak biçimde turuncu renkteki malzemeli kısım oluşturulmaktadır. Bu restorana giden Ali ve Ayşe'nin sipariş ettikleri pizzanın üstten görünümü şekilde verilmiştir.

Şekilde verilen pizzayı 8 eş dilime ayıran Ayşe; bu dilimlerden 3'ünü almış, 5'ini de Ali'ye vermiştir. Ali kendi dilimlerinin tamamını yerken Ayşe ise kendi dilimlerinin sadece şekilde turuncu ile gösterilen kısımlarını yemiştir.

Son durumda bu pizzanın üstten görünümünde yer alan dilimlerden Ali'nin yediği kısımların alanı, Ayşe'nin yediği kısımların alanının 2,4 katı olarak hesaplanmıştır.

Buna göre bu pizzanın yarıçapının, turuncu kısmının yarıçapına oranı kaçtır?"

Pizza Soru Cevabı

ÖSYM'nin resmi sayfasında yayımlanan YKS soru ve cevap anahtarı kitapçığına göre, AYT matematik bölümünde 33. sorunun cevabı "D" olarak açıklandı.

Sosyal Medyada Pizza Soru Tartışmaları

AYT sınavından çıktıktan sonra, sosyal medya platformu Twitter üzerinden sınav değerlendirmesi yapan öğrenciler, matematik sınavında yer alan "Ayşe" sorusunu gündemine aldı. Öğrenciler, sorunun zorluğundan ve Ayşe'nin pizza diliminin kenarlarını yememesi kararından şikayet etti.

Pizza Soru Yorumları

  • "İsmi Ayşe olup AYT sınavına girenler e-devlet üzerinden isim değişikliği başvurusu yapıp bir daha pizza yemeyeceklerini belirtti."
  • "Ayşe'ye pizza yemeyi öğretin."
  • "Kenarları yemeyeceksen pizza niye söylüyorsun Ayşe."
  • "Ayşe pizzanın kenarlarını yeseydi dünyamız güzelleşecekti."
  • "Pizza sorusu Allah seni bildiği gibi yapsın Ayşe pizzanın o kenarlarında yesen ölecekmiydin haa haa."
  • "Bugünün gündemi pizzanın kenarını yemeyen ayşe."
  • "Ömrümü yiyeceğine keşke pizzanın kenarını yeseydin Ayşe."
  • "Ayşe pizzanın kenarını yememiş diyorlar!"
Kaynak: rss