Almanya Avrupa Parlamentosu Seçimleri Sonuçları: Koalisyon Ağır Kayıplar Yaşıyor, Ülke İkiye Bölünüyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un merkez sol liberal koalisyonu, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde önemli kayıplar yaşadı. Scholz'un Sosyal Demokrat Partisi (SPD), ana muhalefetteki muhafazakar CDU/CSU ve aşırı sağcı AfD'nin ardından üçüncü sıraya geriledi. Sosyal Demokratlar, oyların yalnızca %13,9'unu alarak şimdiye kadarki en kötü sonucunu elde etti.

Almanya İkiye Bölündü

Sonuçlar, Almanya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bild gazetesi, sonuçları harita üzerinde göstererek "Avrupa seçimleri Almanya'yı böldü." ifadesini kullandı.

Avrupa Seçimlerinin Tablosu

Haberde, ülkenin doğu kesiminin mavi, batı kesiminin siyaha büründüğü belirtilerek şu ifade yer aldı: "Avrupa seçimlerinin sonuçlarına haritada bakarsanız, şunu hemen görebilirsiniz: Almanya, siyasi olarak ikiye bölünmüş durumda."

Kim Nerede Kazandı?

Sonuçlara göre eski federal eyaletlerde, CDU ve CSU'nun Sylt ile Oberammergau arasındaki seçim bölgelerinin büyük bir kısmını kazandığına dikkat çekildi.

Hamburg, Kiel, Münster, Heidelberg, Freiburg gibi büyükşehirlerin Yeşiller tarafından kazanıldığı; Bremen, Bremerhaven, Herne'nin ise SPD'nin son kaleleri olarak kaldığı kaydedildi.

AfD'nin Renklerine Bürünen Yerler

Yeni federal eyaletlerde ise Rügen Adası'ndan Ore Dağları'na kadar haritanın yarısının aşırı sağcı AfD'nin parti rengi olan maviye büründüğü belirtildi.

"Koalisyon Felaket Durumda"

Başkent Berlin ve komşu Potsdam'ın Yeşiller'e oy verdiği, Potsdam-Mittelmark ve Jena, Weimar ve Erfurt şehirlerinin CDU'dan yana tercihte bulunduğu kaydedildi. AfD ise ikinci en güçlü 'güç' olarak konumlandı. Haberde, "Trafik lambası koalisyonu felaket durumda. AfD'yi dışlamak üzere kurulan güvenlik duvarı başarısız oldu." ifadeleri yer aldı.

Seçime Katılım Zirveyi Gördü

ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa

Almanya'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım oranının, yeniden birleşmeden bu yana %64,8 ile yeni bir zirveye ulaştığı vurgulandı. Bu oran, 2019 yılında %61,4 seviyesindeydi.

Kaynak: rss