Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, göreve seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Almanya’nın Hessen eyaletine yaptı. Bursa’nın kardeş şehri olan Hessen’de düzenlenen 'Hessentag 2024 Festivali'ne katılan Başkan Aydın, dostluk ilişkilerini pekiştirmek ve yeni iş birliklerine imza atmak amacıyla önemli temaslarda bulundu.

Bursa'da fabrikada çalışırken, başına demir çubuk düşen işçi yaralandı Bursa'da fabrikada çalışırken, başına demir çubuk düşen işçi yaralandı

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (2)

Bursa’nın 2010 yılından beri kardeş şehir olduğu Hessen Eyaleti tarafından düzenlenen 'Hessentag 2024 Festivali'nde Osmangazi ve Bursa rüzgarı esti. Wetzlar şehrinde gerçekleştirilen festivalde düzenlenen Türk-Alman Günleri ile kardeşlik ilişkileri güçlenirken, Bursa’nın tanıtım standı Almanlar ve diğer yabancı katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ise sergilediği gösteri ile festivale damgasını vurdu. Festivale onur konuğu olarak katılan Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, bölgede yaşayan gurbetçi Türklerin ilgi odağı oldu.

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (2)-1

BURSA TANITIM STANDINA YOĞUN İLGİ

Avrupa’nın önemli etkinliklerinden biri olan Hessentag Festivali’nde kurulan Bursa’nın tanıtım standını ziyaret eden Başkan Aydın’a, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Sefa Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri Recep Çohan ve Feyyaz Alptuğ Memişoğulları eşlik etti. Bursa’nın sembolü kestane şekeri ve tarihi, turistik mekanların görsellerinin yer aldığı hediyelik eşyaların dağıtıldığı standın en büyük ilgi odağı ise fesleğen tohumları oldu. Katılımcılar Başkan Aydın’a memnuniyetlerini dile getirirken, Osmangazi ve Bursa’nın festivale ayrı bir renk kattığını ifade ettiler.

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (3)

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNU PEKİŞTİREN BULUŞMA

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Hessen eyaletindeki protokol buluşmaları kapsamında Hessen Eyalet Müsteşarı Karin Müller, Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ve Hessen Eyalet Başbakanlık Ofisi AB ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Meike Schmidt ile Fritzlar’da düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Başkan Aydın, kurulan dostluk ilişkilerinin bu tür buluşmalarla pekişeceğini belirterek, “Türk-Alman dostluğu çok eski yıllara dayanıyor. Kardeş şehir ilişkileri bu anlamda çok önemli. Osmangazi Belediyesi olarak bu ilişkilere büyük önem veriyoruz. Dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi ve yeni iş birliklerinin kurulması için karşılıklı buluşmalara devam edeceğiz” dedi. Ziyaret sonunda Başkan Aydın ve Hessen Eyalet Müsteşarı Karin Müller, günün anısına karşılıklı hediyeler takdim etti.

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (3)-1

OSMANGAZİ HALK DANSLARI TOPLULUĞU FESTİVALDE PARLADI

Hessentag 2024 Festivali’nde dikkat çeken gruplardan biri de Osmangazi Halk Dansları Topluluğu oldu. Treffpunkt Hessen’de sahne alan topluluk, gösterileriyle izleyicilerin beğenisini kazandı. Yaklaşık bir saat süren performanslarında sergiledikleri 'Adım Adım Türkiye' adlı gösteri, yabancı konuklar tarafından büyük ilgi görürken, bölgede yaşayan Türklere duygusal anlar yaşattı. Gösteri sonunda Türk Bayrağı açan topluluk, gurbetçilerin vatan özlemini bir nebze de olsa dindirdi.

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (4)

"TÜRK-ALMAN GÜNLERİNİ OSMANGAZİ’DE GERÇEKLEŞTİRMEYİ ARZU EDİYORUZ"

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, halk dansları topluluğunun gösterisinin ardından sahneye çıkarak,

“Bursa’nın kardeş şehri Hessen eyaletine ilk kez geliyorum. Henüz iki ay önce belediye başkanı seçildim ve ilk yurtdışı ziyaretimi Hessen’e gerçekleştirdim. Bursa ve Almanya’nın Darmstadt şehri, 50 yılı aşkın süredir kardeş şehir. Hessen eyaleti ile de 2010 yılından bu yana kardeş şehir ilişkimiz mevcut. Osmangazi Belediyesi olarak bu ilişkileri daha da ileriye taşımak amacıyla buradayız. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz Türk-Alman günlerinin bir benzerini Bursa’da ve Osmangazi’de de gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bu güzel festivale bizi davet ettiğiniz ve misafirperverliğiniz için teşekkür ederim. Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nu da gösterilerinden dolayı kutluyorum”

dedi. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Almanya’daki Festivalin Yıldızı Osmangazi Oldu (5)

Kaynak: HABER MERKEZİ