27 Ocak 2023'te saat 15.00 civarında Bingöl'ün Genç ilçesinde, İznik Gölü yakınlarındaki Çamlıkalan mevkisinde olay meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Adem Ergüner, iddiaya göre, Bingöl'de 175 bin liraya sattığı aracın parasını müteahhitlik yapan ağabeyi Mehmet Ergüner'e vererek kendisine ev yapmasını talep etti. Ancak evin yapılmadığını gören Adem Ergüner, ağabeyinden parayı geri istedi. Parayla ilgili anlaşmazlık çıkan kardeşler arasında tartışma yaşandı.

Yenişehir Belediyesi'nden İhtiyaç Sahiplerine Destek Yenişehir Belediyesi'nden İhtiyaç Sahiplerine Destek

AĞABEYİMİN TEK GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜM

Bunun üzerine Adem Ergüner, izin alarak eşi ve çocuğuyla birlikte eski görev yeri Eskişehir'e gitti. Ailesini bir alışveriş merkezinde bırakan Ergüner, daha sonra Bursa'nın Orhangazi ilçesine gitti. Burada husumet bulunan ağabeyi Mehmet Ergüner ile görüşmek istediğini belirterek telefonla irtibata geçti. Mehmet Ergüner, annesi Bedriye, ağabeyi Remzi ve yengesi Fatma Ergüner ile buluşma noktasına gitti.

BULUŞMA NOKTASINDA KURŞUN YAĞDIRDI

Adem Ergüner, buluşma noktasında yanında taşıdığı tabancayı çıkararak aile bireylerine ateş etti. Anne Bedriye ile oğlu Remzi ve gelini Fatma Ergüner olay yerinde yaşamını yitirirken, Mehmet Ergüner ise hastanede hayatını kaybetti. Olay sonrası gözaltına alınan Adem Ergüner tutuklandı.

"YAŞADIĞIM TRAVMALAR BU SONUCA NEDEN OLDU"

Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'üstsoy veya altsoydan birini, eşi veya kardeşi öldürme' ve 'tehdit' suçlarından 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Adem Ergüner, mahkemedeki ifadesinde çocukluktan beri yaşadığı travmaların, bu olaya neden olduğunu dile getirdi. Birkaç yıl önce ağabeyi Mehmet Ergüner ile ev yapma anlaşması yaptıklarını ancak evin yapılmadığını belirten Ergüner, "Mehmet'e 175 bin lirayı peşin verdim. Diğer yarısını sonra verecektim. Bana evi, 1 yılda teslim edeceğini söyledi. Tayin vaktim yaklaşınca evi sordum ama yapmayacağını söyledi. Ben de haklı olarak paramı geri istedim. Onu da vermeyeceğini söyleyerek, bana küfürler savurdu" şeklinde ifade verdi.

"AĞABEYİMİN TEK GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜM"

Eşinin ailesini ziyaret etmek için yarıyıl tatilinde Eskişehir'e gittiklerini ifade eden Adem Ergüner, parasını almak için Bursa'ya gitme kararı aldığını dile getirdiği belirtildi.

Adem Ergüner

"Remzi ağabeyimi yanımızda bulunması için aradım, ancak 'Beni ilgilendirmez' dedi. Mehmet Ergüner'e 'Bağ evinde buluşalım' diye sesli mesaj attım. Tek geleceğini düşünüyordum, ancak 3 araçla geldiklerini görünce tedirgin oldum. Arabalar yaklaşınca havaya tek el ateş edip durmalarını istedim. Mehmet Ergüner'in arabası üzerime gelmeye devam edince, araca doğru rastgele ateş ettim. Sonrasında arabadan çıktım ve beni durdurmaya çalışan Remzi Ergüner ile boğuştum, ona da ateş ettim. Daha sonra kendimi kaybettim, hiçbir şey hatırlamıyorum. Amacım kimseyi öldürmek değildi, vicdan azabı çekiyorum."

"ÜSTÜNÜZE KUSACAĞIM, KANINIZI İÇSEM DOYMAM"

Adem Ergüner'in, olay günü ağabeyi Mehmet Ergüner'e "Üstünüze kusacağım, kanınızı içsem doymam" şeklinde bir mesaj attığı ortaya çıktı. Duruşmada, sanığın ağabeyi ile yaptığı telefon görüşmelerinin ses kayıtları da dinlendi. Savcı, Adem Ergüner'in, annesi Bedriye ile ağabeyleri Mehmet ve Remzi Ergüner'e karşı "Tasarlayarak üstsoyu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yengesi Fatma Ergüner'e karşı da "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti.

Adem Ergüner, tasarlayarak kimseyi öldürmediğini ve ağabeylerinin kendisine hakaret ettiğini iddia ederek, kontrolünü kaybettiğini söyledi ve savcının mütalaasını reddetti. Tahliye talebinde bulunan Ergüner, akıl sağlığının yerinde olduğunu belirten rapora rağmen, "Ben zaten deli değilim. O gün kontrolümü kaybettim" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık Adem Ergüner'in tahliye talebini kabul etmedi ve duruşmayı karar için erteledi.

Kaynak: NTV