Dünya Sağlık Örgütü'den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı Dünya Sağlık Örgütü'den aşırı işlenmiş gıda ve alkol uyarısı

Vandenberg Hava Üssü'nden yapılan açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füzesinin nükleer başlık taşımadığı belirtildi. Testin, Minuteman III füzesinin güvenliği, güvenilirliği, etkililiği ve hazır olma durumunun denetlenmesi amacıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

Bu test, ABD Hava Kuvvetleri Küresel Taarruz Komutanlığı'nın bu hafta gerçekleştireceği testlerin ilk aşamasını oluşturuyor. İkinci test ise 6 Haziran'da yapılacak.

Kıtalararası balistik füzeler, atmosferin dışına çıktıktan sonra hedeflerini vurabilmek için bir atmosfere geri dönüş aracıyla fırlatılıyor.

Minuteman III, katı yakıtlı kıtalararası stratejik bir füzedir ve 1970 yılında ABD'de hizmete girmiştir. ABD ordusunun envanterinde şu anda 400 Minuteman III füzesi bulunmaktadır. ABD ordusu, 2029 yılında Minuteman III'ün yerini almak için LG-35A Sentinel füzelerini konuşlandıracak ve Minuteman III, 2030'ların ortalarına kadar hizmette kalacaktır.

Editör: Haber Merkezi