Gaziantep'de etrafındakilere ateş açan bir erkek 5 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi yaraladı Gaziantep'de etrafındakilere ateş açan bir erkek 5 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi yaraladı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, "Sibergöz-44" operasyonlarında 107 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde faaliyet gösteren 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar lira para hareketliliği tespit edilen şüphelilere yönelik "Sibergöz-44" operasyonlarının düzenlendiğini duyurdu.

Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve il emniyet müdürlükleri siber suçlarla mücadele şube müdürlükleri tarafından İstanbul, Kocaeli, Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir'de gerçekleştirilen operasyonlarda 107 şüphelinin yakalandığını belirtti.

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanlara karşı kararlılıkla mücadele ettiklerini vurgulayan Yerlikaya, "Siber devriyelerimiz 7/24 görev başında. Siber suçlar ve suçlularla mücadelemiz sürecek." dedi.

Yerlikaya, operasyonlar kapsamında 4 ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk lirası ile çok sayıda dijital materyale el konulduğunu bildirerek, polis ekiplerine tebriklerini iletti.

Operasyon Detayları

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalar sonucunda, "bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçlarına yönelik İstanbul, Ankara, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon'da operasyonlar düzenlendi. Sosyal medya platformlarında "Forex Yatırım, Yüksek Kazanç" adı altında paylaşımlar yaparak vatandaşlarla iletişime geçip, "Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financial" isimli mobil uygulamaları indirterek yaklaşık 5 milyon lira haksız kazanç sağlayan ve 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar lira para hareketliliği olduğu belirlenen 96 şüpheli yakalandı.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalar sonucunda, "nitelikli dolandırıcılık ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin aklanması" suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir'de düzenlenen operasyonlarda, bir e-ticaret sitesi üzerinden "forklift, çekme karavan vb." ilanlar vererek vatandaşlardan "ürün bedeli, kapora bedeli" adı altında para talep ederek haksız kazanç sağladıkları belirlenen 11 şüpheli gözaltına alındı.

Kaynak: HABER MERKEZİ